23 Şubat 2018 10:45
Son Güncellenme Tarihi: 23 Şubat 2018 18:16

Afrin operasyonunda 35'inci gün

TSK'nin Afrin operasyonu 35'inci günde de devam etti.

Paylaş

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu tarafından “Zeytin Dalı Harekatı” adıyla 20 Ocak’ta başlatılan Afrin operasyonu 35. gününde de devam ediyor. 

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Harekatın başından bu yana toplam 1873 teröristin etkisiz hale getirildi” denildi.

TÜRKİYE, AFRİN’DEKİ SİVİL ÖLÜMLERİNİ SORUŞTURMALI

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), “Afrin’e yönelik 3 saldırıda 17’si çocuk olmak üzere 26 sivilin yaşamını yitirdiğini” belirterek, ölümleri; “Türkiye’nin saldırılarında meydana gelen sivil ölümleri hukuksuz olabilir” başlığıyla duyurdu. 
Afrin’de 323 bin sivilin yaşadığının hatırlatıldığı açıklamada, İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortadoğu Direktör Yardımcısı Lama Fakih’in “Görüldüğü kadarıyla, Türkiye’nin son saldırısının yürütülüş biçimi nedeniyle, korunmasız siviller yerlerinden edilme ve ölüm tehditi ile karşı karşıya kalmış durumdalar” dediği aktarıldı. 

HRW, MAĞDUR VE GÖREVLİLERLE GÖRÜŞTÜ

Fakih, “Sivillerin zarar görmesini ya da ölmesini engellemek için gerekli önlemleri almak ve şiddetten kaçmak istedikleri takdirde onlara yardım etmek Türkiye’nin hukuki yükümlülüğüdür” derken, İnsan Hakları İzleme Örgütünün  Afrin’de, 21, 27 ve 28 Ocak günlerinde gerçekleşen ve aralarında 17 çocuğun da bulunduğu 26 sivilin öldüğü üç saldırıyı araştırdığı belirtildi.  

Açıklamada, “Mağdurlar arasında başka bölgelerden kaçarak gelmiş iki aile de vardı. İnsan Hakları İzleme Örgütü, aralarında hem ilk müdahale görevlilerinin, hem de mağdurların bulunduğu yedi görgü tanığı ile görüştü, onların verdiği fotoğrafları inceledi ve saldırıların gerçekleştiği yerlerin uydu görüntülerini kapsamlı bir şekilde analiz etti. Türkiye-Suriye sınırı acil tıbbi yardım gerektiren vakalar dışında herkesin geçişine kapalı kalmaya devam ediyor. PYD ile bağlantılı bir kurul olan Kürt Sağlık Konseyi rakamlarına göre saldırının başlangıcından bu yana 150 sivil öldürüldü ve daha yüzlercesi de yaralandı” ifadeleri kullanıldı. 

SAVUNMA BAKANI HRW’NİN MEKTUBUNU YANITLAMAMIŞ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sivilleri veya sivil altyapıyı hedef aldığını ya da vurduğunu reddettiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “İnsan Hakları İzleme Örgütü, 26 Ocak tarihinde Türkiye Savunma Bakanına, sivil ölümleri ile ilgili bulgularını paylaştığı bir mektup yolladıysa da bu mektuba bir cevap alamadı” denildi. 

HRW’nin açıklamasında, “Türkiye bu saldırıları etraflıca soruşturmalı, bu soruşturmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmalı ve sivil mağdurların veya ailelerinin zararlarını uygun bir şekilde tazmin ve telafi etmelidir. Türkiye, ayrıca bu saldırılardan kaynaklanan uluslararası insancıl hukukun ihlallerinden sorumlu olan kişilerden hesap sormalıdır” denildi.

ABD: ASTANA İFLAS ETTİ, AFRİN DİKKAT DAĞITIYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Rusya’nın yönettiği, İran ve Türkiye’nin de katıldığı Astana sürecinin iflas ettiğini savundu. 
Suriye’de günümüzde yaşanan kıyım ve sorunların baş sorumlularının Rusya ile İran olduğunu ileri süren Nauert, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, “Rusya’nın Suriye yönetimine desteği olmasaydı, bu yıkımlar ve ölümler kesinlikle olmazdı. Geçtiğimiz birkaç gün içinde Doğu Guta’da 400’den fazla masum sivil Suriye rejimi tarafından korkunç bir şekilde öldürüldü ve hepimizin bildiği gibi sadece Rusya değil İran da bu rejimi destekliyor. Rusya’nın orada yaşananlar için benzersiz bir sorumluluk üstlendiğini hatırlatmak isterim” dedi.
Bu durumun, Suriye’de siyasi bir çözüm ve barış getirmeyi amaçlayan Astana sürecinin başarısızlığını gösterdiğini savunan Nauert, “ABD’nin ve başka birçok ülkenin Cenevre sürecine destek vermelerinin nedeni de budur” dedi. 

‘BİRLİKTE ÇALIŞTIĞIMIZ GÜÇLER AFRİN’E GİDİYOR’

Nauert, Türkiye’nin askeri operasyonlar düzenlediği “Afrin’de olup bitenlerin IŞİD’e karşı savaştan dikkatleri dağıttığını” da bir kez daha yineledi. 
Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın geçen hafta mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile “yapıcı görüşmeler” yaptığına değinen Nauert, bu görüşmelerde, odağın IŞİD’e geri çevrilmesi gerektiği konusunda görüş birliğine varıldığını aktardı ve “Afrin’de yaşananlar IŞİD’e karşı savaştan dikkatleri dağıtıyor. İnsanların gözlerini IŞİD’den ayırması kimsenin yararına değil. Doğuda birlikte çalıştığımız güçlerin bazılarının Afrin’e gitmeye başladığını görüyoruz. Ailesel ilişkileri, ailesel bağları var orada, belki de nedenlerden biri bu. Bu dikkat dağıtıcı bir durum çünkü bu tip bir dikkat dağıtma durumu olduğunda IŞİD ile istediğimiz biçimde savaşamayız. Bu bölgede ne kadar fazla taraf müdahil olursa, tüm vaziyet daha karmaşık hale gelir; bu krizi çözmekten daha fazla uzaklaşırız” ifadelerini kullandı. 

‘ÇALIŞMA GRUBU’NDA HÂLÂ NETLİK YOK

ABD Sözcüsü Nauert, Türkiye’yle ABD arasında oluşturulması kararlaştırılan “çalışma grubu” konusunda da, Türk hükümetiyle sürekli temas halinde olduklarını, bu toplantılar için tarih, yer ve gündem belirleme konusunda çalıştıklarını ekledi. (HABER MERKEZİ) 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yavuz Bingöl: Yandaş değilim, uyumluyum

SONRAKİ HABER

‘Kimse Yok mu’ derneğine ‘FETÖ’ operasyonu: 13 gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...