23 Şubat 2018 07:21

Trump'ın iki eski yardımcısına yeni sahtekarlık suçlamaları

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski kampanya müdürü Paul Manafort ve eski iş ortağı Rick Gates'e vergi ve banka sahtekarlığı suçlamaları yöneltildi.

Paylaş

ABD'deki seçimlere Rusya'nın müdahalesini araştıran Özel Savcı Robert Mueller, Donald Trump'ın eski kampanya müdürü Paul Manafort ve eski iş ortağı Rick Gates'e vergi ve banka sahtekarlığı suçlamaları yöneltti. Gates ve Manafort geçen Ekim'de de kara para aklamakla suçlanmıştı. Ancak ikiliye Rusya'yla işbirliği iddiaları konusunda henüz herhangi bir suçlama yapılmadı.

BBC Türkçe'den aktarılan haberde, Paul Manafort'un masum olduğunu savunulurken, Gates'in avukatının da iddialara bir yanıt vermediği belirtildi.

Manafort, Ukrayna'daki Rusya yanlısı siyasetçilerle ilişkileri konusundaki suçlamalar nedeniyle Ağustos 2016'ta kampanya müdürlüğünden istifa etmişti.

Manafort 1976'da Gerarld Ford'tan başlayarak bazı Cumhuriyetçi başkan adaylarının seçim kampanyalarında çalışmıştı.

YENİ SUÇLAMALAR NE?

Yöneltilen 32 farklı suçlamada, Manafort ve Gates, Manafort'un 30 milyon dolardan fazla kişisel gelirini, vergi yetkililerinden saklamaya çalışmakla itham ediliyor.

Gates'in de aynı yöntemle 3 milyon dolarlık kendi parasını sakladığı iddia ediliyor.

Paranın 75 milyon dolarlık bir offshore hesabından "akıp geçtiği" savunuluyor.

Ayrıca ikilinin ABD makamlarına 2010-2014 arasında yanlış olduklarını bildikleri vergi beyannameleri verdikleri kaydediliyor.

Gates nakit paranın kendisine ait olan kısmıyla "ev kredisi ödemeleri, çocuklarının okul parası ve Virginia'daki evini yeniden dekore etmek de de dahil olmak üzere kişisel masraflarını karşılamakla" suçlanıyor.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dışişleri Bakanlığı'ndan Hollanda'ya ‘1915’ tepkisi

SONRAKİ HABER

Edremit'te EMEP'li kadınlar, krize ve şiddete karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa