17 Ağustos 2012 11:00

Mezardan alıp hapse mi koyacaklar?

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi Dersim’de 8 ay önce bir çatışmada yaşamını yitiren PKK gerillası Sami Demir’e 18 yıl 5 ay hapis cezası verdi. Mahkemenin ölen oğluna ceza vermesine tepki gösteren anne Asya Demir, “Oğlumu defalarca gözaltına aldılar, baskıdan, zulümden kaçarak dağa çıkmıştı. Şimdi mezardan al

Mezardan alıp hapse mi koyacaklar?
Paylaş

“Onu gömdük, 1 ay sonra da mahalleden arkadaşının cenazesi geldi. İkisi de okuyordu. Hep baskıdan kaçarak dağa çıktılar” diyen anne, “Asıl ben davacıyım” diyor.

MAHKEME CEZA YAĞDIRDI

‘KCK’ adı altında süren operasyonlar kapsamında Batman’da gözaltına alınan ve 2009’dan bu yana yargılanan 4’ü tutuklu 26 kişi hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi çeşitli cezalar verdi. Mahkeme heyeti, sanıklar Mehmet Şakar’a 27 yıl, Talat Tuncer’e 20 yıl 9 ay, Abdullah Köçer’e 19 yıl 11 ay, Mehmet Acar’a 16 yıl, tutuksuz sanıklar Kerem Çiftçi ve Mehmet Özbey’e 21’er yıl, Kadri Turgut’a 19 yıl 11 ay, Şeyhmus Savdi’ye 18 yıl, Cengiz Kayar’a 14 yıl 1 ay, Süleyman Yiğit’e 12 yıl 6 ay, Hayrettin Çelik’e 9 yıl ve Burhan Korhan’a ise 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Talat Tuncer, Abdullah Göçer ve Mehmet Acar’ın cezaevinde kaldıkları süre göz önüne alınarak tahliyelerine hükmedilirken, Abdulbari Kabaağaç, Muzaffer Arıtürk, Kerem Çağil, Sabiha Onar, M.Ali Oğuz, Beşir Apakhan, Kadri Yıldırım, Burhan Şat, Mahmut Akıl, İzzettin Onar, Yaşar Okçu, Fatım Kapalıgöz ve Şükran Ekmen isimli sanıkların ise beraatine karar verildi.

ÖLÜYE 18 YIL 5 AY HAPİS!

Mahkeme heyeti, dosyada ‘firari sanık’ olarak yargılanan ve 30 Aralık 2011’de Dersim’in Pülümür İlçesi kırsalında yaşamını yitiren 7 PKK’liden biri olan Sami Demir’e ise 18 yıl 5 ay hapis cezası verdi. Demir, 11 ay tutuklu kaldığı dosyadan tahliye olmuş ve geçtiğimiz yıl Haziran ayında dağa çıkarak PKK’ye katılmış.

‘TA AHİRETE KADAR DAVACIYIM’

Demir’in annesi Asya Demir (66) mahkemenin kararına tepki göstererek, “Cezasını mezardan çıkarıp da mı çektirecekler?” diye sordu. “Oğlumu defalarca gözaltına aldılar. En son operasyonda mahallenin her tarafını sarmışlardı. Ellerinde silahlarları vardı ve yine her taraf zırhlı araçlarla doluydu. O zaman kaçtı ve bir daha da kendisinden haber alamadık” dedi. Oğlunun 2011 yılının aralığında yaşamını yitirdiğini anlatan Anne Asya Demir, “Biz onlardan davacıyız ta ahirete kadar da davacıyız” dedi.

‘BASKILAR YÜZÜNDEN GİTTİLER’

Oğlunun baskılar nedeniyle dağa çıktığını anlatan Anne Demir, “Sami’yi defnettik, 1 ay sonra da onun mahalle arkadaşı Osman’ın cenazesi geldi. Ne yapmışlardı bunlar? Sadece onlardan kaçtılar. İkisi de okul okuyordu. Kimse kendiliğinden dağlara çıkmaz. Hep bu zor ve zulümden kaçtılar. Hiç biri keyfinden gitmedi” dedi. (Batman/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşsizlik rakamlarındaki muamma

SONRAKİ HABER

7.4 şiddetinde kentsel dönüşüm

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...