Adalet Nöbeti sürüyor: Akın Atalay serbest bırakılsın

‘Adalet Nöbeti’nin 47'nci haftasında Cumhuriyet Gazetesi Avukatı Akın Atalay'ın serbest bırakılması istendi.

22 Şubat 2018 15:13
Paylaş

Cumhuriyet Gazetesi'nin yazar, yönetici ve avukatlarına yönelik açılan davada tutuklu bulunan avukat Akın Atalay'ın serbest bırakılması için başlatılan ‘Adalet Nöbeti’ 47'nci haftasında devam etti. Nöbete CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın içinde bulunan Themis heykeli önünde Cumhuriyet davası sanıklarından Musa Kart ve avukat Mustafa Kemal Güngör'ün de bulunduğu bir grup avukat nöbet tuttu. Nöbete, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP Milletvekili Mahmut Tanal da katıldı. Nöbet sonunda toplu fotoğraf çektiren grup adliye önünde ‘Herkes için adalet’ yazılı pankart açıp tutuklu avukat Akın Atalay'ın fotoğrafının bulunduğu dövizler taşıdı.

KAFTANCIOĞLU: BU MÜCADELE YAN YANA ÇOK KIYMETLİ

Basın açıklamasında konuşan CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Bu ülkeyi yönetenlerin yaşadığı güç zehirlenmesi yaşamın her alanına sirayet etmiştir. Geldiğimiz noktada ülkeyi yönetenler bizden şunu istiyorlar, 'Ülkede bizim ağzımızdan çıkan her şey kanundur, hukuktur ve adalettir' diye. Fakat unuttukları bir şey var. Bu topraklarda yetişmiş aydınlar, ilericiler, mesleğine aşık hukukçular, avukatlar tarihin hiçbir evresinde zora, zorbaya teslim olmadılar. Aksine her daim meydan okudular. Güçlüye karşı zayıfın, haklının yanında saf tuttular. 47 haftadır burada olan avukatların yaptığı tam da budur aslında; güçlüye karşı zayıfın aynı zamanda haklının yanında olmak ve bu hak mücadelesini vermek. Sizlere mahkeme salonlarında yaptırılmayan savunmaları mahkemenin dışında, halkın vicdanında bu hukuksuzluğu göstermek. Bu bağlamda hepimizin yaptığı bu mücadelenin yan yana ve hep birlikte çok kıymetli, hepimizin bu inancı ve cesareti ülkenin üzerindeki bu karanlığı atacaktır. İşte o karanlığın dağıldığı gün kısa çöpün uzun çöpten hakkını aldığını hep birlikte göreceğiz. Onlar şimdilik güçlü, daha doğrusu güçlü olduklarını zannediyorlar ama bizler haklıyız ve elbette kazanacağız” dedi.

Kaftancıoğlu'dan sonra eski İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir ve Bursa Baro Başkanı Gürkan Altun da konuşma yaptı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

17 yılda toplam 60.3 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı

SONRAKİ HABER

HDP Milletvekili Remziye Tosun: Tüm haklar tehlike altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa