22 Şubat 2018 06:47

Trump: Silahlı öğretmenler saldırıları durdurabilir

ABD Başkanı Donald Trump, öğretmenlerin silahlandırılmasının yaşanan saldırılara karşı daha etkili olabileceğini söyledi.

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da Florida'daki okul katliamından sağ kurtulan öğretmen ve öğrencilerle silahlı şiddet konusunda yapılan toplantıda, öğretmenlerin silahlandırılmasına ve okulların yakınlarındaki silahsız bölge uygulamasının sonlandırılmasına destek verdi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Donald Trump, silahlı bir öğretmenin olası saldırıları "çok çabuk" sona erdirebileceğini söylerek, silah satın alanların geçmişinin daha sıkı bir şekilde araştırılması çağrılarına destek verdi.

Katliamın meydana geldiği Marjory Stoneman Douglas Lisesi'nin öğrencilerine konuşan Trump "Geçmiş araştırması konusunda çok daha güçlü olacağız ve kişilerin akıl sağlığı üzerinde özellikle duracağız" dedi.

"Geçmişteki gibi sadece lafta kalmayacak" diyen Başkan Trump "Bu çok uzun süredir devam ediyor ve çok olay yaşandı, bu sefer yapacağız" dedi.

ABD Başkanı ayrıca, güçlü silah lobisi grubu Ulusal Silah Birliği NRA'in uzun süredir gündeme getirdiği bazı önerilere destek verdi.

Trump, öğretmenlerin ve diğer okul personelinin silahlandırılması çağrısını "güçlü şekilde değerlendirmeyi" vaat ederken "Silahlardan iyi anlayan bir öğretmeniniz olursa, saldırıları çok çabuk bir şekilde sonlandırabilirler" dedi. Trump öğretmenlerin silahlandırılması planlarının tartışmalı olduğunu ise kabul etti.

Başkan Trump ayrıca, okulların yakınlarındaki silahsızlandırılmış bölge uygulamasını da eleştirdi ve "Silahsızlandırılmış bir bölge, korkak oldukları için bir manyağa hadi gir saldır" demektir" diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şiirin Nepal’de ne işi var?

SONRAKİ HABER

ABD, Kuzey Kore'nin füze denemelerini görüşmek üzere BMGK'yi toplantıya çağırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa