21 Şubat 2018 11:48

İBB: Maçka Parkı'ndan taşınan ağaçları Sarıyer'e diktik

İBB tünel inşaatı için Maçka Parkı'nda kestiği ağaçların taşındığını söyledi, 'Park, eskisinden daha yeşil olacak' diye iddia etti.

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapımına başlanan Dolmabahçe - Levazım Tüneli kapsamında Maçka Parkı’nın 3 bin 500 metrekarelik bölümünde yer alan 176 ağacın uzman ekipler eşliğinde ve özel yöntemlerle Sarıyer'deki tabiat parkına taşındığını açıkladı. İBB işlemler tamamlandığında Maçka Parkı’nın daha da yeşillendirileceğini açıkladı.  

İBB tarafından yapılan açıklamada, “Dünyada yaygın olarak kullanılan son teknoloji ROOTBALL yöntemi ile taşınan ağaçlar, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nden alınan rapor doğrultusunda Bahçeköy Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkı’na dikildi. Dikilen ağaçların çanak ve sabitleştirme işlemleri tamamlandı. Çalışmalar tamamlandığında Maçka Parkı öncekinden daha da yeşillendirilip ve ağaçlandırılarak zenginleştirilecek. Dolmabahçe-Levazım Tüneli’nin tamamlanmasıyla birlikte günlük çift yönde 33.000 araç geçişi olması ve tünel ile günde 23 bin 725 kg CO2 emisyon salımının azaltılması bekleniyor. Yılda tünel ile azaltılması hedeflenen  CO2 emisyonu, yaklaşık 396.000 ağacın absorbe (emme) ettiği emisyon miktarına eşdeğerdir" denildi.

Açıklamada, 176 ağacın taşıma işlemlerinin başarıyla tamamlandığını belirterek, “Bundan sonra Maçka Parkı ve dışında kalan alanda herhangi bir ağaç taşıma işlemi  yapılmayacak. Dikilen ağaçların bakım işlemlerini başarıyla gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreçte orman işletmesine devredilecektir. Tünel inşaatı tamamlandıktan sonra Maçka Parkı ve dışında kalan alan eskisinden daha yeşil hale getirilecektir” ifadesine verildi. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İran ve İsveç arasında 'idam' ve 'vatandaşlık' restleşmesi

SONRAKİ HABER

Türkiye, Alman vatandaşı IŞİD üyelerini göndermeye başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa