SES: 5 yaşındaki çocukları ilkokula göndermeyin

SES: 5 yaşındaki çocukları ilkokula göndermeyin

SAĞLIK Emekçileri Sendikası (SES), 72 aydan önce çocukların ilkokula gönderilmesinin çocuklarda başarısızlığa ve davranış sorunlarına yol açacağını belirterek uyardı: “Çocuklarınızın geleceğini düşünüyorsanız 5 yaşında ilkokula göndermeyin”. Açıklamada, MEB’in çocuklarını 5

SAĞLIK Emekçileri Sendikası (SES), 72 aydan önce çocukların ilkokula gönderilmesinin çocuklarda başarısızlığa ve davranış sorunlarına yol açacağını belirterek uyardı: “Çocuklarınızın geleceğini düşünüyorsanız 5 yaşında ilkokula göndermeyin”. Açıklamada, MEB’in çocuklarını 5 yaşında okula göndermek istemeyen velilere, “psikiyatra götürerek rapor almaları” tavsiyesinin “çocukları fişlemek” anlamına geldiği vurgulandı.  

5 yaşındaki çocukların dosyalarına “sağlık kurulu raporları” konularak sicillerine işlenecek bir eğitim hayatının başlatılmak istendiği ifade edilen açıklamada, söz konusu uygulamaların okullar açıldığında daha da artacağı uyarısı yapıldı. 5 yaşındaki çocukların sınıfta davranış kontrolünü sağlamada, sırasında beklemede ve uyulması gereken kurallara uymada güçlükler yaşama riskleri taşıdığı kaydedilen açıklamada, erken dönemde yerleşen başarısızlık duygusunun kendine güvensiz nesiller yetiştireceğine dikkat çekildi. Açıklamada, çocukların gelecekleri ile ilgili sorumlulukların hekimlere yüklenmemesi gerektiği bir kez daha dile getirilerek, bu yasal düzenlemeyle eğitime başlama yaşını aşağı indiren uygulamadan vazgeçilmesi istendi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net