'Artık bıçağın kemiğe dayandığını gösterir'

Başta ekonomik sıkıntılar olmak üzere, mobbing ve çalışma koşulları nedeniyle artan işçi intiharlarını Kocaeli Derince'deki işçilerle konuştuk.

18 Şubat 2018 05:11
Son Güncellenme Tarihi: 27 Nisan 2018 13:50
Paylaş

Mert SAMYELİ
Sinan ÇAVUŞ
Kocaeli

Başta ekonomik sıkıntılar olmak üzere, mobbing ve çalışma koşulları nedeniyle her geçen gün artan işçi intiharlarını Kocaeli’nin Derince ilçesindeki işçilerle konuştuk.  

Herkesin borçlu olduğunu, artık 5 bin lirayla bile geçinemez hale geldiklerini belirten işçiler, bu durumu şu sözlerle tarif ediyor: “İntiharlar da geçinememekten kaynaklanıyor. İntihar da bir tür isyan. Artık bıçağın kemiğe dayandığını gösterir.” 

İNTİHARLAR İŞÇİLERİN BİR TÜR İSYANI

İntiharların geçinememekten kaynaklandığını düşünen Didem isimli bir işçi geçinmekte zorlandıklarını belirterek şunları söylüyor: “Maaşlara zam verdiklerini söylüyorlar. Aynı anda elektrik, doğal gaz ve suya da zamlar geldi. Biz daha çok zarar ediyoruz. İnsanlar da geçim sıkıntısından doğal olarak intihara başvuruyorlar.” Hükümetin işçi intiharlarını gizlediğini düşünen Veli isimli işçi ise, “İnsanlar ekonomik açıdan çöküntü içindeler ve geçinebilmek adına birçok şeyden feragat ediyorlar. Ancak patronlar işçinin sırtına bindikçe biniyor” diye konuştu. İntiharların işçilerin bir tür isyanı olduğunu düşünen Veli şöyle devam etti: “Artık bıçağın kemiğe dayandığını gösterir. Ekonomiye yön veren halk değil siyasetçiler ve para babaları patronlardır. Siyasetçilerin halkın durumundan haberi yok. Biz aç mıyız tok muyuz bilmezler. Umurlarında da değil.”

5 BİN LİRAYLA BİLE GEÇİNİLMİYOR

İntiharların ekonomik nedenlerden kaynaklandığını düşünen Bekir Bise isimli işçi, “Çünkü işçiler artık geçinemiyor.15-20 yıl önce 2-3 bin lira arası maaş alan birisi çok rahat geçinirken bugün 5 bin lira alsa bile geçinemiyor. İnsanlar borçlanıyor ve bu borçlar yüzünden de intihar ediyorlar” diye konuştu. Türkiye’de ekonomik olarak yaşamını sürdürmenin zorluğuna dikkat çeken Bise şöyle devam etti: “Geçim derdi en büyük sorun. Bu nedenle aileler yıkılıyor. Bu ülkede işçi demek köle demektir.Siyasiler kendilerini düşünüyor,büyük iş adamları da  bizim üzerimizden kâr ediyor. Olan hep gariban işçiye oluyor.”

ASGARİ ÜCRET YETMİYOR

Asgari ücretin bir ailenin geçinmesi için yetersiz kaldığına değinen Satılmış Sivrikaya da şöyle konuştu: “Bir işçi 1600 lira maaş alıyor. Zaten Derince’de kiralar 600-700 liradan başlıyor. Bunun bir de elektrik, su ve doğal gaz faturaları var. 3 kişilik bir ailesi varsa bu adam nasıl geçinecek. Tabii ki de bunalacak ve sıkılacak. Bunun devamını da intihar izliyor bu koşullarda.” Yaşanan bu sorunlarda siyasetçilerin büyük payı olduğunu düşünen Sivrikaya “Elektriğe, suya, doğal gaza, ulaşıma her şeye zam diyorlar biz de veriyoruz” diye konuştu. 

BÜTÜN İŞÇİLER BANKALARA BORÇLU

Kendisinin de bir işçi olduğunu ve işçi intiharlarını sıkça duyduğunu belirten Sevda isimli bir başka işçi de, “Asgari ücret bana çok yetersiz geliyor. İnsanlar ev geçindirmeye çalışıyorlar çocukları da olunca bu durum daha da imkansız hale geliyor” diye konuştu. Bugünlerde Türkiye’de neredeyse bütün işçilerin bankalara  borçlu olduğuna değinen Sevda şöyle devam etti: “Buna rağmen insanların istediği şey sadece eve ekmek ve çocuklarına bir süt götürebilmek.”

HÜKÜMET İŞÇİLERE DEĞER VERMİYOR

Hükümetin işçilere değer vermediğini belirten Ali Demir ise şöyle konuştu: “İşçilerin ve halkın arasında ayrım yapılmaya devam edildikçe bu iş böyle devam eder. Siyasiler olaylara daha ılımlı baksalar, baskılara polis müdahalelerine daha az başvursalar bu olaylar düzelebilir. Ekonomik olarak durumumuz çok kötü. Bu da intiharların önünü açıyor. Biz insanlar ölsün istemiyoruz. İnsanlar ölmesin diyoruz.” 

2017 YILINDA 89 İŞÇİ İNTİHAR ETTİ

İş cinayetlerinde dünyada ilk sıralarda yer alan Türkiye’de, ekonomik sıkıntılar ve işsizlik nedeniyle intihar eden işçi sayısında da ürkütücü boyutlara ulaşıldı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, raporuna göre 2013 yılında en az 15 işçi, 2014 yılında en az 25 işçi, 2015 yılında en az 59 işçi, 2016 yılında en az 90 işçi, 2017 yılında ise en az 89 işçi işyeri içinde intihar ederek yaşamını yitirdi.

ÖNCEKİ HABER

Hayatta tek bir duygu olduğuna inanıyorum

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa