16 Ağustos 2012 13:26

İHD: Gazetecilerin güvenlikleri sağlansın

İHD İstanbul Şubesi, gazeteciler üzerinde artan baskılara dikkat çekmek amacıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) binası önünde basın açıklaması yaptı. Bina önünde bir araya gelen İHD’liler, “Gazeteciler üzerindeki baskılara son” pankartı açarken sık sık, “Özgür basın susturulamaz”,

İHD: Gazetecilerin güvenlikleri sağlansın
Paylaş

İHD İstanbul Şubesi, gazeteciler üzerinde artan baskılara dikkat çekmek amacıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) binası önünde basın açıklaması yaptı. Bina önünde bir araya gelen İHD’liler, “Gazeteciler üzerindeki baskılara son” pankartı açarken sık sık, “Özgür basın susturulamaz”, “Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın” ve “Gazeteciler yalnız değildir” sloganları attı. Grup adına açıklama yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, Yeni Akit Gazetesi tarafından hedef haline getirilen gazeteciler Cengiz Çandar, Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Hasan Cemal ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk’un yalnız olmadığını vurguladı. Hedef haline getirilen gazetecilerin Kürt sorununun demokratik yollarla çözülmesi gerektiğini savunan gazeteciler olduğuna dikkat çeken Efe, “Siyasal iktidarın başta Kürt politikası olmak üzere politikalarını sık sık eleştiren ve özellikle de Kürt sorununun demokratik zeminde çözülmesi gerektiğini belirten gazetecilerdir” dedi.

‘MUHALİF BASINA CEZA YENİ AKİT’E KORUMA’

Muhalif Kürt ve sosyalist basınına hemen her gün soruşturma açıldığı, ceza yağdırıldığını hatırlatan Efe, Yeni Akit gibi ‘haber yapan’ merkezlerin, siyasal iktidar tarafından korunup kollandığını söyledi. Yargının da provokatif ve manipülatif haberlere seyirci kaldığını ifade eden Efe, “Siyasal iktidar ve devletin güdümünde hazırlanıp servis edilen her türlü saldırı haberini kınıyoruz. Hükümetin yasal sorumluluğunu hatırlatıyor ve tehdit edilen, hedef tahtasına konmak istenen gazetecilerin öncelikle can güvenliklerinin korunmasını, uydurma delillerle başlarına herhangi bir adli olay gelmemesi için de Adalet Bakanlığı’nın ilgili cumhuriyet savcılarını uyarmasını istiyoruz” diye konuştu. (İstanbul/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TOGO direnişine iftar ziyaretleri

SONRAKİ HABER

TEB Başkanı Üstün Akmen: Müşfik Kenter dünyalaşmıştır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...