15 Şubat 2018 21:04

Kocaeli'de kadına yönelik şiddet semineri: Bir arada olalım!

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, Avukat Dilşer Baykal'ın katılımıyla kadına yönelik şiddet semineri düzenledi.

Paylaş

İzmit'in Tavşantepe Mahallesinde İbrahim Süreyya Yiğit İlköğretim Okulu'nda kadınlarla bir araya gelen Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, kadına yönelik şiddetle ilgili seminer düzenledi.

Avukat Dilşer Baykal'ın konuşmacı olduğu seminerde ilk sözü dernek başkanı Fatma Şahin aldı. Şahin kadınların sesini çıkarması için çalışmalar yapıklarını belirterek, "Kadın dayanışmasını örüyoruz çünkü kadınlar birlik olduğunda başarabilir. Kadınlar her an her yerde sudan bahanelerle şiddet görüyor. Parktaki spor yapan kadın şiddet görüyor, gerekçesi 'Hamile kadın sokakta spor yapamaz'. İyi hal indirimleri uygulanıyor. Biz kadınlar olarak sesimizi çıkarmalıyız. Bu yüzden dayanışma derneğimize sorun yaşayan kadınlar geliyor. Tüm kadınlar e bizi arayabilir. Bunlar ortaya çıkartılmalı ki önleyebilelim. Biz elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Gizli kalmasın, ortaya çıksın. Biz de sesimizi çıkartalım" ifadelerini kullandı. 

'KADINLAR BİR ARADA OLMALI'

Şahin'in ardından konuşan Avukat Dilşer Baykal, kadınların yasal haklarını anlattı. Türkiye'nin de imzaladığı Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi'nden (CEDAW) bilgilendirmeler yapan Baykal, daha sonra Türkiye'de yaşanan şiddet örnekleri üzerine durdu. Şiddet olduğunda ya da şiddet tehlikesinin olduğu durumlarda kadınların izleyeceği yollar üzerine de duran Baykal, kadınların bir arada olması gerekliliğini dile getirerek konuşmasını sonlandırdı. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kentsel dönüşüm mağdurları, belediye meclisine alınmadı!

SONRAKİ HABER

Erdoğan Avrupa’dan Libya desteğini göç tehdidiyle istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...