14 Şubat 2018 18:59

SPD Genel Başkanı Schulz istifa etti

Martin Schulz, Almanya Sosyal Demokrat Partisindeki genel başkanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Paylaş

Martin Schulz, Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) genel başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Schulz, Berlin’de SPD Genel Merkezinde yaptığı açıklamada, SPD’nin kişisel ve içerik olarak bir değişime ihtiyaç duyduğunu belirtti. “Bugünden itibaren SPD genel başkanlık görevinden istifa ettiğim konusunda partimi bilgilendirdim” diyen Schulz, yeni hükümette kabineye girmekten vazgeçerek parti içindeki tartışmalara son vermeye katkı sağlamak istediğini söyledi.

GENEL BAŞKANLIK SEÇİMİ 22 NİSAN’DA

SPD Yürütme Kurulunda genel başkan adayı olarak partinin Federal Meclis Grubu Başkanı Andrea Nahles’i önerdiğini ve kurulda bu önerinin oy birliğiyle kabul edildiğini ifade eden Schulz, genel başkanlık seçiminin 22 Nisan’da Wiesbaden kentinde düzenlenecek olağanüstü kurultayda yapılacağını kaydetti.

Schulz, SPD genel başkanı olarak son kez konuştuğunu ifade ederek görevinden kızgın veya kırgın bir şekilde ayrılmadığını kaydetti.

Schulz, SPD’nin Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile geçen hafta hükümeti kurma konusunda anlaştıktan sonra yeni hükümette dışişleri bakanı olmak istemiş ancak parti içinde tepkilere sebep olmuştu. Bunun üzerine Schulz, yeni hükümette bakan olarak yer almayacağını ve partideki görevlerinden ayrılacağını belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BES Diyarbakır Şubesi: Bedirhan Çetinkaya serbest bırakılsın

SONRAKİ HABER

Trump'tan Hilal Kaplan'a: Gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa