Şifalı su paralı hale getirilemez

Şifalı su paralı hale getirilemez

Dersim’in Pertek ilçesinde halkın, hem  şifa almak hem de piknik yapmak için kullandığı Singeç sıcak suyuna giden yol kapatıldı. Pertek halkının yolun kapatılmasından sorumlu tuttuğu Pertek Termal Otel’in, şifalı suyun çıktığı bu alanı 49 yıllığına İl Özel İdaresi’nden kiraladığı ortaya çıktı.Yıl

Ergin Tekin / Fırat Çeşme

Yıllardır halk tarafından kullanılan Singeç şifalı suyu bu yıl, Termal Otel tarafından, ilk önce sıcak suya giden yolun önüne bariyer kurularak ücretlendirilmeye çalışıldı. Fakat bu tutuma karşı bariyerler halk tarafından kırıldı. Daha sonra ise sıcak suya giden yoldan  geçişi engellemek için yol, dört ayrı yerden kazıldı. Derelerini, su kaynaklarını ve doğal yaşam alanlarını sonuna kadar savunmaya devam edeceklerini belirten vatandaşlar bu durumu hiçbir şekilde kabullenmeyeceklerini dile getirdi.

PARASI OLMAYAN EĞLENEMEYECEK

Pertek’te esnaflık yapan Cafer Daş vatandaşın Termal Otele verecek parası olmadığını belirterek, “Vatandaş Singeç’e gitmek istiyor orda balık tutup sıcak suya girmek güzel bir gün geçirmek istiyor, şimdi oraya bariyer kurulmuş araba başına 10 lira isteniyor. Bu durum parası olmayanın dağı dereleri suyu bile kullanma hakkının olmadığını gösteriyor. Biz Pertek halkı olarak gereken tepkiyi vermeye devam edeceğiz. Derelerimizi, su kaynaklarımızı ve doğal yaşam alanlarımızı sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz” dedi.

GERÇEK SAHİBİNE KAPATILAMAZ

Köy Muhtarı Ergün Haydaroğlu yapılanları kınadıklarını dile getirerek “Geçmişten bu güne kadar halkımızın kendi imkanlarıyla gidip şifa aradığı bu doğal mekanın sırf burjuvazinin eline geçmesi için tahrip edilerek , halka hitap etmeyen mekana gitmek zorunda bırakılması yanlıştır. Kimse ortak kullanım alanı olan bir dereyi halka yani gerçek sahibine kapatamaz, yasaklayamaz.  

Konuyla ilgili yarım saat içinde 100’e yakın imza toplayıp kaymakamlığa verdiğini ama hiçbir şekilde cevap alamadığını söyleyen Aziz Gökkuyas şöyle konuştu; “İki sene boyunca ben oraya yol yokken sürüne sürüne gidip geldim ayaklarıma çok iyi geliyordu.  Ailemi alıyorum çocuklarım balık tutuyor piknik yapıyoruz. Ben sıcak suya giriyorum. Şimdi oraya engeller koymak yolu kazmak doğru değil. Biz termal ilk açıldığında sevindik halk olarak destek olduk, Pertek gelişsin dedik, sıcak suyunu alıp termal otele taşıdı ama şimdi kalkıp halkı karşısına aldılar. Eğer yol açılmazsa biz her türlü eyleme Pertek halkı olarak aktif şekilde destek olacağız katılacağız.”

PARTİ OLARAK DESTEKLİYORUZ

Pertek halkının, şifa ve piknik amaçlı olarak Singeç suyuna gittiğini ve zamanını ailesiyle birlikte rahatça geçirmeye çalıştığını dile getiren Emek Partisi İlçe Başkanı Metin Orhan, “Zaten ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlarımız şifalı sudan birazda oradan faydalanmaya çalışırken, son günlerde yaşanan olaylar halkın ortak kullandığı suyu da paralı hale getirmeye çalışma çabasıdır. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değil. Halkımız bu konuda duyarlı ve tepkili. Bu durum böyle devam ettiği takdirde, parti olarak halkla birlikte tepkimizi göstermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Termal Otel İşletme Müdürü İbrahim Eren ise, alanın 49 yıllığına kiralandığını ve bütün yer altı kaynaklarını kullanma haklarının olduğunu söyledi. Singeç kaplıcasını kiralarken il özel idareye ciddi paralar verildiğini ve alanın İl özel idareye ait olduğunu, belediyeyle ilgisinin olmadığını savunan Eren, bariyer kurmadıklarını ve ücret almadıklarını iddia etti.  Sıcak suya giden yolu kendilerinin kazmadığını ileri süren Eren, bu durumun Corovan( Çakırbahçe)Köyü muhtarlığıyla ilgili olduğunu öne sürdü. (Dersim/EVRENSEL)


HALKIN TUTUMUNU DOĞRU BULUYORUZ

Pertek Belediye Başkan Vekili Hıdır Yıldız: Belediye olarak bu durumdan halkımız kadar biz de rahatsızlık duyduk.  Termal Otel ilk açılacağı dönem, Feribot İskelesi karşısındaki 460 dönüm arazinin 315 dönümü ağaçlandırılması ve geriye kalan alanın sadece %40 nın 10 yıllığına kiralanması şartıyla karar aldık.  Bu kararı halkın katıldığı Halk Meclisinde halkımızla birlikte aldık. Singeç suyunun bulunduğu alan Belediyemize ait olmayıp İl Özel İdarenin sorumlu olduğu ve Çakırbahçe Köyüne ait olan bir alandır. 49 yıllığına Otel tarafından İl Özel İdareden kiralanmıştır. Bu son yaşanan olaylarda, halkımızın rahat bir şekilde kullandığı suyun paralı hale getirilmek istenmesi doğru bir tutum değildir. İnsanların en temel ihtiyacı olan doğal ve şifalı suların paralı hale getirilmesine karşıyız. Bu konuda halkımızın tutumunu doğru buluyoruz.

www.evrensel.net