16 Ağustos 2012 08:39

Çayan ve Metin neden öldü?

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, biber gazıyla ilgili verilen soru önergesine, gazların bitkisel olduğu ve insan sağlığı üzerine kalıcı bir etkisi olmadığını öne sürerek yanıt verdi.Bakan Şahin, biber gazlarının “tamamen doğal bitkisel olup, insan sağlığı üzerinde kalıcı hiçbir etkisi olmadığını” iddia ett

Çayan ve Metin neden öldü?
Paylaş
İlyas Coşkun / Vural Nasuhbeyoğlu

Bakan Şahin, biber gazlarının “tamamen doğal bitkisel olup, insan sağlığı üzerinde kalıcı hiçbir etkisi olmadığını” iddia etti. Toplumsal muhalefete, aydınlara, gazetecilere yönelik açıklamaları ve güvenlik politikalarının savunuculuğu nedeniyle uzun süredir büyük tepki çeken Bakan Şahin’in bu açıklamalarına, biber gazından yaşamını yitiren insanların aileleri yanıt verdi.

‘BAKAN HİÇ BİBER GAZI YEMİŞ Mİ?’

Yalova’da polisin sıktığı biber gazından yaşamını yitiren Çayan Birben’in Babası Ahmet Birben, Bakan Şahin’in verdiği yanıtı, “Biber gazını acaba bu adam hiç kendinde denedi mi?” sözleriyle eleştirdi. “Bu İçişleri Bakanı biber gazından ne anlar. Dışarıdan ithal edip halkın üstünde kullanıyorlar. Bunun neresi doğaldır” sözleriyle Bakan Şahin’i eleştiren Birben, “Bunlar ne yapmaya çalışıyorlar, hiçbir şey anlamadım. Benim bildiğim kadarıyla biber gazıyla ölenlerin sayısı 17. Benim bildiğim bu” dedi.

SORUŞTURMAYA ADLİ TATİL ARASI

Çayan’la ilgili soruşturmanın ne aşamada olduğunu sorduğumuz Baba Birben, şunları söyledi: “Çayan’ın soruşturmasına gelince, adli yıl tatili var. Bu sonuçlansa ve aleyhimize olsa da ben AİHM’e kadar gideceğim.”

‘ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR’

Hükümete seslenen Birben, son olarak şunları söyledi: “Bir laf var, ateş düştüğü yeri yakar. Benim devletten tek isteğim şu; biber gazını kaldırsınlar. Kaldırmıyorlarsa önce bir kendilerinde denesinler.”

BİBER GAZI BİR GÜN ONLARA DA DÖNER

Metin Lokumcu’nun kardeşi Mete Lokumcu da Bakan Şahin’e verdiği yanıttan dolayı kızgın. Lokumcu, “Biber gazına ‘doğaldır, bitkiseldir’ diyen adama biz ne diyelim. İnsanların yaşamı bu kadar mı hafife alınıyor. Aslında biber gazı insanları yok etmenin bir yöntemi” dedi.

‘BİBER GAZI  SİLAHTIR’

“Çayan Birben’e ne oldu? Kardeşimden bir sene sonra Çayan Birben hayatını kaybetti” diye soran Lokumcu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “O neden hayatını kaybetti? Böyle insanlık olur mu? Biber gazı da bir silahtır. Bunu kendileri de biliyor. Bunun için biber gazı kullanıyorlar. Ne söyleyeyim herkes kendi ürettikleri silahla yok olacak. Bu biber gazı bir gün onlara da dönecek bunu unutmasınlar.”

‘OTORİTER YÖNETİMİN SEMBOL İSMİ’

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da Bakan Şahin’i, “otoriter yönetimin sembol isimlerinden” olarak niteledi. Türkdoğan, biber gazının sağlığa zararı olmadığı yönündeki açıklama ve raporların kamuoyunu yanılttığını belirterek şunları ifade etti:

‘HALK YANILTILIYOR’

“Gaza yönelik deneyler, adeta soyut bir ortamda test ediliyor. Toplum üzerinde uygulandığında nasıl bir etkinin ortaya çıkacağı bilinmiyor. Gazı sıktığınız kalabalık içinde astım veya kalp rahatsızlığı olan yurttaşlar olabilir. Bu göz ardı ediliyor.

GAZLARLA İLGİLİ İKİ PROBLEM

Biber gazının kullanımıyla ilgili iki problem karşımıza çıkıyor. Birincisi, protesto sırasında gaz kullanmadan önce topluluk defalarca uyarılmalıdır. Gazın olası etkileri duyurulmalı ve kalabalığa süre tanınmalıdır. Bizde ise çoğu zaman uyarı bile yapılmadan gaz kullanılıyor. İkinci problem ise doğrudan insanların üzerine sıkılması. AİHM, bunu işkence olarak kabul ediyor. Bundan vazgeçilmelidir.

‘BAKANIN ÜZERİNDE DENENSİN’

Bakan Şahin ısrar ediyor. Artık ne söylesek boşuna. Eğer bu gazlar bu kadar sağlıklı ise Bakanın üzerinde denensin. Kapalı, gaz sıkılmış bir odadan sağ salim çıksın biz de ‘Ne yapalım, gaz zararsızmış’ diyelim.”

‘CİDDİYETSİZ BİR AÇIKLAMA’

Soru önergesini veren CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu da Bakan Şahin’in açıklamalarını, “Devlet adamlığına yakışmayan ciddiyette” olmakla niteledi. Kesimoğlu, “Metin lokumcu, Çayan Birben biber gazından yaşamını yitirdi. Bu açıklama insanları aptal yerine koymaktır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)


TTB RAPORU BAKANI YALANLIYOR

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Bilimsel Araştırma Kurulu, Şubat ayında sunduğu bir raporda Başbakanın katıldığı Hopa mitinginde çıkan olaylar sırasında hayatını kaybeden Emekli Öğretmen Metin Lokumcu’nun biber gazı sonucu öldüğünü açıklamıştı. Gazetemizin İnternet sitesinde “Lokumcu’yu biber gazı öldürdü” başlıklı haberinde, TTB’nin konuyla ilgili açıklaması geri döndüğümüzde, TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan tarafından yapılan açıklamada oldukça dikkat çekici. Aktan, Lokumcu’nun 31. 05. 2011 tarihli hastane evrakı, ifadeler, Hopa Cumhuriyet Savcılığı soruşturma dosyası ve 01. 06. 2011 günü Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesinde yapılan otopsi bulgularının bir arada ve bütünlüklü olarak değerlendirildiği belirtti. Aktan, Lokumcu’nun ölümü ile maruz kaldığı kimyasal gaz arasında bir nedensellik ilişkisinin olduğuna dikkat çekti. Aktan otopsi bulguları sonucunda biber gazının sebep olabileceği hipertansif kriz sonrasında akciğerde meydana gelen ödem ile Lokumcu’nun hayatını kaybettiğini belirlediklerini söyledi.


BAKAN ŞAHİN’İN BU YANITI DA ÇOK TARTIŞILIR

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, polis tarafından en ufak eylemde bile çokça kullanılan biber gazları nedeniyle yaşanan ölümleri Bakan Şahin’e sordu. Bakan Şahin ise yine çok tartışılacak bir yanıt verdi:

‘TAMAMEN BİTKİSEL’

“Göz yaşartıcı OC gazı tamamen doğal bitkisel olup, insan sağlığı üzerinde kalıcı hiçbir etkisi olmadığına dair İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Ana Bilim Dalı tarafından verilmiş rapor mevcuttur. CS gazı ise üretici firma tarafından ‘Uygun eğitim almış personel tarafından kullanıldığında insan sağlığına zararlı olmadığına’ dair verilen kalite güvenlik belgesiyle kullanılmaktadır.

‘ÖLÜM VAKASI YAŞANMADI’ İDDİASI

Bu çerçevede kayıtlarımıza göre ülkemizde, Emniyet Teşkilatı tarafından kullanılmakta olan gaz mühimmatlarından kaynaklanan bir ölüm vakası yaşanmamıştır.”

ÇAYAN BİRBEN İÇİN NE DEDİ?

Soru önergesinde, Yalova’da polisin sıktığı biber gazı nedeniyle ölen Çayan Birben olayının hatırlatılmasına da Bakan Şahin adeta Birben’i suçlayarak yanıt verdi. Bakan Şahin, “Halen Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’nda işlem gören kasten yaralama olayının taraflarından alınan ifadelerinde ve polis tutanaklarının incelenmesi sonucunda Birben isimli şahsın biber gazı kullanıldıktan sonra ‘Sıkmayın astımım var’ dediği tespit edilmiştir.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Olayla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan konunun araştırılması yönünde müfettiş görevlendirilmesi talep edilmiş, görevlendirilen Polis Başmüfettişleri olaya müdahale eden polislerle ilgili idari yönden gerekli soruşturmaya başlamışlardır. Ayrıca Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’nca adli yönden tahkikat başlatılmış ve her 2 tahkikat da devam etmektedir” yanıtını verdi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hatay’da neler oluyor?

SONRAKİ HABER

Özgür Yurttaş Derneklerine '15 Ağustos' baskını!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...