Gelengi ve karganın mücadelesi kameralara yansıdı

Kayseri'de Erciyes Üniversitesi kampusunda sıkça görülen gelengiler, bu yıl gün yüzüne daha erken çıkmaya başladı.

13 Şubat 2018 11:51
Paylaş

Kayseri Talas’ta yer alan ve Türkiye'nin en büyük kampus alanlarından birine sahip olan Erciyes Üniversitesi’nde, bahar aylarının gelişi ile gün yüzüne çıkan ve iki ayağının üzerinde durarak etrafı kontrol etmeleriyle bilinen ve üniversite öğrencilerinin sempatisini kazanan gelengiler, bu yıl ilk kez şubat ayında kampus alanında gezinmeye başladı.

ERÜ Turizm Fakültesi ve yemekhane binası arasında kalan alanda, gün içinde gezinen bir gelengi görüldü. Objektiflerin kayıtta olduğu sırada ise, yiyecek arayan bir karganın, gelenginin yanına gelerek, bir süre gelengiye saldırması objektiflere yansıdı. Karganın gaga darbeleri sonrası bir süre duraksayan gelenginin zaman zaman kargaya karşılık vermesi de dikkatlerden kaçmadı.

Karga ve gelengi arasında yaklaşık iki buçuk dakika süren bu mücadele kampus alanında bulunan öğrencilerin dikkatinden kaçmadı ve bu anı bir çok öğrenci cep telefonu kameralarıyla kayda aldı. Bazı öğrencilerin olayı daha yakından görüntülemek istemesi sonrası, ürken karganın havalanması sonucu bunu fırsata çeviren gelengi bir çam ağacının yanında bulunan yuvasına girerek, bu mücadelenin kazananı olarak kayıtlara geçti.

ANADOLU SİNCABI

'Anadolu gelengisi', 'Anadolu yer sincabı' ya da 'Anadolu tarla sincabı' (Spermophilus xanthophrymnus) olarak da bilinir. Sincapgiller familyasından Kafkaslar'dan İsrail'e kadar yayılım gösteren, ismini en çok bulunduğu Anadolu'dan alan gelengi cinsinden kemirgen türüdür.

Boyu 13-30 cm, kuyruğu ise 10 cm civarındadır. Ağırlığı cinse, yaşa ve yaşadığı ortama göre 85-300 gr arasında değişir. Vücudun üst kısmı kahverengi sarı, altı sarımsı gridir. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Kulüpleri, sözleşmesi bitecek futbolcuların sıkıntısı sardı

SONRAKİ HABER

İpekyolu Belediyesi tutuklu eş başkanları hakkında dava açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa