12 Şubat 2018 18:16

Irak’ın yeniden inşası 88 milyar dolara mal olacak

IŞİD operasyonları, özellikle hava saldırıları nedeniyle büyük yıkıma uğrayan Irak’ın nasıl yeniden inşa edileceği tartışılıyor.

Paylaş

Irak hükümeti, “IŞİD ile yapılan mücadele”nin ülke genelinde büyük bir yıkım yarattığını, temel altyapının ve yıkılan binaların yeniden inşası için hesaplanan maliyetin de 88.2 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Kuveyt’te düzenlenen bir konferansta konuşan Irak Planlama Bakanlığı Müsteşarı Kuzey Abdülfettah, kısa vadede 22 milyar dolara ihtiyaç duyulacağını, orta ve uzun vadede ise 65 milyar dolarlık bir yatırım gerekeceğini ifade etti.

BBC’nin haberine göre Abdülfettah, özellikle konut sektörünün yatırıma en acil ihtiyaç duyulan alan olduğunu vurguladı.

IŞİD’in 2014 yılında Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’u ele geçirmesinin ardından özellikle ülkenin batı bölgelerinde ordu ile müttefikleri, IŞİD’in ele geçirdiği yerleşim yerlerine yönelik büyük operasyonlar düzenlemişti.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun hava bombardımanlarıyla destek verdiği operasyonlarda şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Özellikle Musul’daki konutların büyük kısmı ya tamamen yıkılmış ya da içinde yaşanamaz hale gelmişti.

MUSUL’DA 11 BİN EV YIKILDI

Musul’un sadece tarihi kent bölümünde 11 bin 500 evin yıkıldığı 35 bin evin ise kısmen hasar gördüğü tespit edildi.

IŞİD’in kentten kaçarken yıkıntılar arasına kurduğu bubi tuzaklarının hâlâ tamamen temizlenmediği ve birçok Musullunun yakınlarının cesetlerini molozların arasından çıkaramadığı da belirtiliyor.

IŞİD’le çatışmaların yoğun geçtiği bir diğer kent olan Felluce’de ise 40 bine yakın evin ya tamamen yıkıldığı ya da kullanılamaz hale geldiği belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mahkeme: Ortam dinleme kaydı yeterli delil değildir

SONRAKİ HABER

Saadet öğretmen intihardan önce 'öğrencilerin önünde bana yumruk attılar' demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa