10 Şubat 2018 18:44

‘Tüm iş kazası mağdurlarına kamuda istihdam sağlansın’

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, tüm iş kazası mağdurlarına kamuda istihdam sağlanması için kanun teklifi verdi.

Paylaş

Soma’daki 301 madencinin yaşamını yitirdiği kaza sonrası çıkarılan 6552 sayılı Kanun gereği AKP ve devletin sorumluluğunu kabul ederek, bu kazada yaşamını yitiren maden işçilerinin eşlerine ya da çocuklarından birine, eş veya çocuğu yok ise kardeşlerinden birisine kamuda istihdam olanağı tanındığını hatırlatan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TBMM’ye iş cinayetlerinde yaşamını yitiren tüm işçilerin ailelerinin bu haktan süre sınırlandırması olmaksızın yararlandırılması için kanun teklifi verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına iş kazalarında hayatını kaybeden tüm işçilerin yakınlarının kamuda istihdam edilmesi için kanun teklifi veren CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma’daki iş cinayetini hatırlatarak; “Son yıllarda meydana gelen en fazla ölümlü ve en feci iş kazası olan Soma’daki 301 madencinin yaşamını yitirdiği kaza sonrası çıkarılan 6552 sayılı Kanun gereği Ak Parti Hükümeti ve devlet bu sorumluluğunu kabul ederek, bu kazada yaşamını yitiren maden işçilerinin eşlerine ya da çocuklarından birine, eş veya çocuğu yok ise kardeşlerinden birisine kamuda istihdam olanağı tanınmıştır” dedi.

EŞİTLİK İLKESİNE UYGUN DAVRANILMALI

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin verilerini hatırlatarak son 15 yılda iş kazalarında ölen işçi sayısının 20 bin 500’ü geçtiğini söyleyen CHP’li Demirtaş şöyle konuştu: “Yine Hükümet tarafından TBMM’ye sunulan 1/914 Esas sayılı torba yasa tasarısının 65’inci maddesinin yasalaşması halinde 10 Haziran 2003 ile 13 Mayıs 2014 tarihleri arasında madenlerde yaşamını yitiren işçilerin aileleri aynı haktan yararlanacaklardır. Ancak bu düzenlemeler çok doğru olmakla birlikte eksiktir. Yukarıda belirttiğimiz gibi son 15 yılda 20 binin üzerinde iş cinayeti meydana gelmiş ve bu durum sosyal bir travma halini almıştır. Bu sebeplerle iş kazalarında yaşamını yitiren tüm işçilerin aileleri bu haktan süre sınırlandırması olmaksızın yararlandırılmalıdır. Bu durum Anayasa’nın 10. maddesinde belirtilen eşitlik ilkesine de uygun olacaktır.” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yazaki patronu çarşamba gününe kadar süre istedi

SONRAKİ HABER

Akademisyen Özgür Müftüoğlu: İktidar açlığa rıza göstermeyene ‘terörist’ diyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa