10 Şubat 2018 12:37

SHD: Aladağ’da ölen 11 çocuğun karşılığı 15 ay mıdır?

Sosyal Haklar Derneği 11 öğrenci ve 1 görevlinin öldüğü Aladağ yurt yangını davasında 4 kişinin tahliye edilmesini protesto etti.

Paylaş

Sosyal Haklar Derneği (SHD), 11 kız çocuğu ve bir görevlinin yanarak hayatını kaybettiği 2016’daki Adana’nın Aladağ ilçesindeki yurt yangınıyla ilgili devam eden davada 4 sanığın tahliyesini protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi.

“Aladağ’a adalet gelmedikçe bu yangın sönmez” pankartının açıldığı eylemde “Soruyoruz 11 çocuğun karşılığı 15 ay mıdır?” ile yangında yaşamını yitiren çocukların isimlerinin yazılı olduğu dövizler taşındı. 

‘ALADAĞ’A ADALET GELİRSE ADALET MÜMKÜN’

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Avukat Kemal Aytaç, Avukat Can Atalay ve Melda Onur’un katıldığı eylemde ilk söz alan Atalay, yoksul aile çocuklarının “mülk” edinmek istendiğine dikkat çekti. 

Atalay, “Süleymancılar sadece 1 ay yatıp tahliye edilmişlerdi. Sosyal Haklar Derneğinin ısrarlı takibi sonucunda 14 ay daha tutuklu kalmaları sağlandı. ‘Tüm Türkiye’de kamusal eğitim haktır, laik, parasız, bilimsel eğitim zorunludur’ demeliyiz. Göz göre göre öldürülen 11 kız çocuğu için bunları  istemeliyiz. Aladağ’a adalet istediğimizi söyledik Aladağ’a adalet gelirse adalet mümkün” şeklinde konuştu. 

‘11 KIZ ÇOCUĞUMUZUN KARŞILIĞI 15 AY HAPİS MİDİR?’

Atalay’ın ardına basın açıklamasını okuyan Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı Melda Onur, tutuklu 6 sanıktan Ramazan Keleş, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş ve Mahmut Deniz’in tahliye edilmesini eleştirerek, “Soruyoruz 11 çocuğumuzun karşılığı 15 ay hapis midir?” sorusunu sordu. 

Onur, tutuklu olanların mahkeme tarafından “tutukluluktan beklenen gayenin bu sanıklar açısından gerçekleştiği” gerekçesi ile serbest bırakıldıklarını anlattı. 

 “Aladağ’da adaletin hukuki bir başlık olmaktan çok kamusal laik eğitimi kendi davası gören yurttaşların adalet için bir adım daha ileri atması ile mümkün kılınabileceğini biliyoruz” diyen Onur,  adalet için mücadele vermeyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi. 

‘YOKSUL AİLELER ÇOÇUKLARININ GİDERLERİNİ KARŞILAYAMIYOR’

Onur’un ardından söz alan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal,  "Yoksul aileler, çocuklarının giderlerini karşılayamıyor, başka bir kuruma, cemaate ihale ediyor. Ama ihale edemez. Eğitim anayasal ve insanı bir haktır. Egitimin anayasal ve insanı bir haktir. Devletin bunu taşeronlara cemaatlere devretmesi anayasal bir suçtur.  Burada sadece ve sadece orada cemaati sorumlu tutmak yanlıştır. Burada milli eğitim bakanlığından tutun cumhurbaşkanına kadar herkes suçludur” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da IŞİD operasyonu : 31 gözaltı

SONRAKİ HABER

2020 için asgari ücret pazarlığı 2 Aralık'ta başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa