10 Şubat 2018 11:15

Gazeteci Hülya Emeç’in İsviçre’ye girişine izin çıktı

İltica başvurusunda bulunduğu İsviçre'de ret cevabı alıp sınır dışı edilmek istenen Gazeteci Hülya Emeç'in ülkeye girişine izin verildi.

Paylaş

Türkiye'de hakkında verilen hapis cezası nedeniyle iltica başvurusunda bulunduğu İsviçre'de ret cevabı alıp sınır dışı edilmek istenen Gazeteci Hülya Emeç için yapılan itiraz kabul edildi ve ülkeye girişine izin verildi. 

Hakkında verilen 7 yıl 6 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onaylanması nedeniyle Brezilya üzerinden 20 Ocak'ta İsviçre'ye giderek Zürih Havalimanı'nda iltica talebinde bulunan, ancak başvurusu reddedilen Gazeteci Hülya Emeç için yapılan itiraz kabul edildi. Zürih Havalimanı dış hatlar bölümünde tutulan ve İsviçre Göç Sekretaryası (SEM) tarafından "Brezilya güvenli bir ülke" denilerek sınır dışı edilmek istenen Emeç için avukatlarının karara yaptığı itirazı değerlendiren İsviçre Federal İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurdu. Mahkeme, dosyayı esastan görüşülmek üzere SEM'e gönderip kararın gözden geçirilmesini istedi. 
 
Dosyayı yeniden ele alan SEM, Emeç’in İsviçre’ye girişine izin kararı verdi. Kararın Pazartesi günü avukatlara ulaşacağı ve Emeç'in Salı günü havalimanından çıkabileceği öğrenildi. Emeç’in iltica talebine ret kararı verdiği için yoğun bir kamuoyu baskısı altında kalan SEM’in önümüzdeki günlerde konuya ilişkin basına açıklama yapması bekleniyor.
 
Emeç’in 20 Ocak’tan bu yana havaalanında tutulması birçok kesimde rahatsızlık uyandırdığı gibi İsviçre’de önemli gündem konusu haline geldi. Kürt gazetecilerin, hangi ağır şartlar altında çalıştığını ve doğrudan iktidarlar tarafından hedef haline getirildiğine dikkat çeken birçok parlamenter ve uluslararası basın kuruluşu, Emeç’in Brezilya’ya geri gönderilmesinin Türkiye’ye iadesi riskini yaratabileceğini vurgulamıştı. (İstanbul/MA)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul ve Diyarbakır’da 7 gözaltı

SONRAKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa