09 Şubat 2018 21:06

Bu hafta sonu Kadıköy’de hangi kültürel etkinlikler olacak?

İstanbul Kadıköy bu hafta sonu çeşitli etkinliklerle sanatseverleri ağırlayacak.

Paylaş

Kadıköy bu hafta sonu birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. İki gün boyunca ilçede söyleşiden konsere, sergiden tiyatroya kadar birçok etkinlik düzenlenecek. Cumartesi günü Gazeteci Altan Öymen ve Karikatürist Tan Oral’ın “1950’li Yıllardan Günümüze Sosyal ve Kültürel Hayatımız” söyleşisi ve ÆVOM’un “Portal” serisi kapsamında “Balina” ve “Noisal” konserleri gerçekleştirilecek. Yine aynı gün geçen yıl yaşamını yitiren Çizer Yener Çakmak için Karikatür Evi’nde bir sergi açılacak. Ayrıca  Kadıköy’de Türkiye Gençlik Akademisi tarafından iki gün boyunca Kış Sanat Festivali yapılacak. Hafta sonu Kadıköy’de yapılacak kültür sanat etkinliklerini derledik.

GİRİŞİ KİTAPLA OLAN KIŞ FESTİVALİ

Kadıköy’de bu hafta sonu Türkiye Gençlik Akademisi tarafından Kış Sanat Festivali düzenlenecek. Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek festivale girişler her bir sahne performansı için kişi başı bir, atölyeler için ise kişi başı beş kitap verilerek yapılacak. İki gün sürecek festival boyunca toplanan kitaplar ise ihtiyaç sahibi kurumların kütüphanelerinde kullanılacak. Festival programının ilk gününde Gökhan Emre Akıl söyleşisinin ardından Marad Sade ve Yalnızlık Senfonisi tiyatro oyunları sahnede olacak. Günün kapanışını ise C Blok ve Mesut Yılmaz konserleri üstlenecek. Yine ilk gün sahne programlarının yanında Masal, Seramik, Arjantin Tango ve Yaratıcı Drama Atölyeleri düzenlenecek. Festivalin yarınki programı da ise Sinem Sal ve Rewhat Arslan söyleşileriyle günün açılışı yapılacak. Sonra Kadıköy Kış Sanat Festivali sahnesi Doğukan Manço’yu ağırlayacak. Ardından Akıl Defteri ve Yangın Yeri tiyatro oyunları sahnelenecek. Kapanış ise Yedinci Ev müzik grubu üstlenecek.

ÖYMEN VE ORAL SÖYLEŞİSİ

Caddebostan Kültür Merkezinde bugün “1950’li Yıllardan Günümüze Sosyal ve Kültürel Hayatımız” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek. Siyasetçi ve Gazeteci Altan Öymen ile Usta Çizer Tan Oral’ın konuşmacı olarak katılacağı söyleşi saat 15.00’te başlayacak.

Yakın tarihin canlı tanıklarından Altan Öymen, 1950’lerden günümüze kadar genç bir öğrenci, gazeteci, siyasetçi, bir baba ve sıradan bir vatandaş olarak tanık olduğu bütün sosyal değişimi, siyasi çalkantıları ve tüm bunlara eşlik eden Türkiye’deki gündelik hayatı anlatacak. Bu söyleşide Tan Oral da incelikli mizahı ve güçlü gözlem yeteneği ile Altan Öymen’e eşlik edecek.

Ayrıca; Altan Öymen’in Usta Çizer Tan Oral’la birlikte Adana’ya gidip gördüklerini, maceralarını ve anılarını aktardığı yazı dizisi otuz yedi yıl sonra “01 Adana-80’li Yıllarda Adana” adıyla kitaplaştı. Öymen ve Oral okurları için kitaplarını da imzalayacak.

‘BALİNA’ VE ‘NOİSAL’ KONSERİ

Bir yıl önce kurulan bağımsız kolektif ÆVOM, kültür ve tarz gözetmeksizin sesi sadece ses olarak duymayı ve paylaşmayı amaçlayan 7. Portal serisi iki konserle devam ediyor. Kadıköy’deki KargART isimli mekanda bugün saat 22.00’de başlayacak konserde rock grubu “Balina” ve deneysel rock grubu “Noisual” sahne alacak.

Gitarda Alican Öyke ve davulda Burçin Esin’in ortaklığıyla kurulan “Balina”, 2013’te kendi ismini taşıyan ilk stüdyo çalışmasıyla müzikseverlerle buluştu.  “Balina”, bu yıl Ada Müzik etiketi ile yayımladığı “Kaybetmenin Mitolojisi” albümüyle sahnelere geri döndü.

Davulda Tunga Alp Şen ve basgitarda Berkhan Ay ikilisinden oluşan “Noisal”, ÆVOM’un 7. Portal serisinde ilk sahne tecrübesini yaşayacak. Sesle görselin ayrılmaz bütünlüğünden yola çıkan deneysel rock ikilisi, davul-bas kimyasını analog ve dijital sesler etrafında toplayacak.

YENER ÇAKMAK ANILIYOR

Geçen yıl yaşamını yitiren Çizer Yener Çakmak, Kadıköy’de açılan bir sergiyle anılacak. Bugün saat 16.00’da Karikatür Evi’nde açılışının yapılacağı sergi 6 Mart tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Anma kapsamında Çakmak için bir de söyleşi düzenlenecek. Muhittin Köroğlu ve Raşit Yakalı’nın konuşmacı olacağı söyleşi 24 Şubat Cumartesi, saat 15:00’te Karikatür Evi’nde yapılacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Roboskîli aileler bir kez daha cezalandırılıyor’

SONRAKİ HABER

Paylan'dan Bakana: Herhalde ben soydaş değil, akraba oluyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa