09 Şubat 2018 20:49

CHP’li Orhan Sarıbal: Mazot desteği vadedilenden düşük!

Otomotivde 100 milyon liralık vergiden vazgeçen hükümet, ‘Çiftçinin kullandığı mazotun yarısı devletten’ sözünü yerine getirmiyor.

Paylaş

Plan bütçe komisyonunda görüşülen düzenlemeye göre, devlet, yerli otomobil ve ticari araç üreticilerine, araçları üretip sattıktan sonra bu aracın bünyesinde olup daha önce ÖTV’sini ödedikleri bu aparatların ÖTV’sini iade edecek. Böylece devlet yaklaşık 100 milyon liralık vergiden vazgeçmiş olacak.

Otomotiv sektörü için ÖTV’den vazgeçecek olan hükümet, çiftçinin kullandığı mazottan yüksek vergi almayı sürdürürken, mazot desteğini de vadettiğinin altında tutuyor.

YÜZDE 50 DENİLMİŞTİ

Başbakan Binali Yıldırım’ın, 14 Ekim 2016 tarihinde, Milli Tarım Projesi’ni açıklarken “Çiftçinin kullandığı mazotun yarısı devletten” demesine, bu sözün Tarım Bakanı tarafından da dile getirilmesine rağmen, verilen destek harcanan mazotun yüzde 50’sinin altında.

Konu hakkında açıklama yapan CHP’nin ziraat mühendisi kökenli Milletvekili Orhan Sarıbal şu bilgiyi verdi:
“Dekara mazot desteği ödemesi 5,19 TL (nadas) ila 41,36 TL (çeltik, pamuk) arasında değişiyor. Ancak bu rakamların hangi kriterlere göre tespit edildiğine ilişkin herhangi bir açıklama yok. Verilen desteğin gerçekte harcanan mazota oranı birçok üründe yüzde 50’nin altında kalmakta. Kaldı ki hükümet mazota verdiği desteği yüzde 51,2’lik vergi ile geri almakta.”

2018 yılı merkezi yönetim bütçesinde 1,9 milyar liralık mazot desteği öngörülüyor. Bütçeye referansla Sarıbal şu tespiti yapıyor: “Tarımda 3 milyar litre mazot kullanılmakta olup değeri 15,6 milyar liradır. Buna göre Hükümetin vereceği mazot desteğinin çiftçinin kullandığı mazot bedeline oranı yalnızca yüzde 12 seviyesinde kalmaktadır.”

TÜRKİYE ÖTV VE KDV’DE DÜNYA ZİRVESİNİ ZORLUYOR

Türkiye’nin akaryakıta uyguladığı ÖTV ve KDV oranları ile dünyada ön plana çıkan ülkelerden birisi olduğuna dikkat çeken Sarıbal, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) göre, 2017 yılı kasım ayı itibariyle 5 TL/litre düzeyindeki mazot nihai litre fiyatının sadece yüzde 37,2’lik kısmı ürün maliyeti, yüzde 51,2’lik kısmı vergi, yüzde 11,7’lik kısmı ise piyasada faaliyet gösteren şirketlerin brüt kâr marjı ile gelir payından oluşmaktadır. Türkiye’nin ÖTV ve KDV gelirlerinin 4’te 1’i akaryakıt satışından gelmektedir” şeklinde konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hüseyin Avni Mutlu ve Hüseyin Çapkın'a hapis cezası

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa