'Aygün’ün açıklamaları partiyi bağlamaz'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, CHP’li Hüseyin Aygün’ün PKK tarafından kaçırıldıktan sonra yaptığı açıklamaların partiyi bağlamayacağını söyledi. Loğoğlu’nun bu açıklamaları, CHP içindeki farklılıkları bir kez daha göz önüne serdi.ÜSTÜ KAPALI ELEŞTİRİTV8 c

ÜSTÜ KAPALI ELEŞTİRİ

TV8 canlı yayınına katılan CHP’li Loğoğlu, Aygün’ün kaçırılmasını ve sonrasındaki açıklamalarını değerlendirdi. Aygün’ün açıklamalarının CHP içinden ve dışından tepkilere neden olacağını söyleyen Loğoğlu, “Zor şartlar altında, ailesine henüz kavuşmuş bir milletvekilinin kendi görüşüdür. Parti görüşü değildir. Kendisi bir milletvekilimizdir. Elbette sözlerinin bir ağırlığı vardır ama söyledikleri kişisel görüşlerdir” dedi.

AYGÜN NE DEDİ?

CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, PKK tarafından serbest bırakılmasının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

‘BU ÜLKENİN ÇOCUKLARI’

CHP’li Loğoğlu’nun tepkisini çeken Aygün, açıklamalarında şunları söylemişti: “Bunlar bu ülkenin çocukları bu eylem aracılığıyla kamuoyuna barış ve ateşkese mesajı vermek istediklerini söylediler. Benden parlamentoda Kürt sorunun çözümü, ateşkesin sağlanması için daha fazla rol üstlenmem konusunda ricacı oldular. CHP’nin izlediği politikaların Kürt sorunun çözümü yolunda olumlu olduğunu ama bütün partilerin daha fazla çaba harcaması gerektiğini söylediler. Asker olsun, dağdaki genç olsun ölen bütün çocukların bu ülkenin çocukları olduğunu bu savaşı başta kendilerinin anlamsız bulduğunu söylediler. ‘İstediğimiz demokratik özerklik planın hiçte silahlı bir mücadele gerektirmeyen bir demokratik bir taleptir ve Avrupa’da bir çok ülkede vardır. Bu bakımdan yürüttüğümüz mücadelenin anlamsız olduğunu biliyoruz’ dediler.”

‘SAVAŞIN SONA ERMESİNİ İSTİYORLAR’

PKK’lilerin kendisine, bağımsız siyaset yapması halinde daha mutlu olacaklarını söylediğini aktaran Aygün, “Benimle muhatap olan genç arkadaşlar tümü evlerine geri dönmek istiyor ve bu anlamsız savaşın sona erimesini istiyor” dedi. 7 kişilik bir grupla muhatap olduğunu belirten Aygün, “Kürt sorununun çözümü için parlamentoda 4 partinin belirli bir şekilde çözüm aramasının tek yol olduğunu söylüyorlar” dedi.

Aygün, “Son derece saygılı ve anlayışlı bir muamele gördüm. Akan kanın durması için genelde CHP’den, özelde ise benden Dersim vekili olarak daha çok çaba göstermemi istediler” dedi. (HABER MERKEZİ)


TAYYAR: AYGÜN BENİ HAKLI ÇIKARDI

Hüseyin Aygün’ün PKK tarafından kaçırılmasının ardından, “PKK CHP’li Aygün’ü misafir etmiş. Muhabbetiniz bol olsun, olsun da millet bu numarayı yemez” şeklinde Tweet atan AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, benzer açıklamalarına devam etti.

Bir kanalın canlı yayınına katılan Tayyar, “Aygün’de PKK’nın kaçıracağı en son kişinin kendisi olduğunu söyledi. Daha önce de PKK tarafından tehdit edilmediğini söyledi. Bakıyorsunuz tehdit de yok. Burada bir duygusal birliktelik var. CHP’nin bu eylemden haberi olmayabilir ama, CHP yönetiminden bazı isimlerle irtibatta olabilirler. Ben Aygün’ün PKK’nın propagandasına araç olduğunu düşünüyorum.”

www.evrensel.net