09 Şubat 2018 17:51

NATO iki yeni üs kurmayı planlıyor

NATO’nun, sevkiyatlarını hızlı şekilde yapabilmek için Almanya ve ABD’de iki yeni komuta merkezi kurmayı planladığı ileri sürüldü.

Paylaş

Rusya’yı dünyada saldırgan bir tutum izlemekle eleştiren NATO’nun, askeri birlikleri ve malzemelerin sevkiyatını hızlı bir şekilde yapabilmek gerekçesiyle Almanya ve ABD’de iki yeni komuta merkezi kurmayı planladığı öne sürüldü.

Reuters’in haberine göre konuyla ilgili henüz bir karar alımadı ancak söz konusu planların gelecek hafta içinde NATO savunma bakanlarının yapacağı toplantıda görüşülerek Temmuz ayında gerçekleşmesi planlanan bir başka zirvede resmen karara bağlanacağı belirtildi. NATO üyesi diğer ülkelerin ise birliğin en büyük iki ordusuna sahip bu iki ülkeden gelen bu teklife sıcak baktıkları öğrenildi.

Avrupa’da kurulması beklenen yeni üslerden birinin komuta merkezinin bulunduğu Köln ve Bonn kentlerine yakın bir bölgede kurulacağı ve ittifak ülkeleri dışında da ulusal tatbikat ve operasyonların yapılmasına imkan sağlayacağı kaydedildi. 

ABD’de kurulması planlanan ikinci bir komuta merkezinin ise Kuzey Amerika ve Avrupa arasındaki denizyollarını ve Atlantik Okyanusu üzerindeki hava sahasını güvence altına almayı hedeflediği iddia edildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

SDG, IŞİD’in ‘İngiliz cellatları’nı yakaladı

SONRAKİ HABER

Suruç Belediye Eş Başkanı Hatice Çevik tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa