15 Ağustos 2012 13:28

Nilüfer Deresi, Deliçay ve Karadere takip altında

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Nilüfer deresi, Deliçay ve Karaderede yaşanan kirlilik iddialarına ilişkin başlatmış olduğu incelemeyi sonuçlandırdı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Nilüfer Çayına doğrudan deşarjı olan işletmelerde mayıs ayı itibariyle gerçekleştirilen de

Nilüfer Deresi, Deliçay ve Karadere takip altında

Paylaş

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Nilüfer deresi, Deliçay ve Karaderede yaşanan kirlilik iddialarına ilişkin başlatmış olduğu incelemeyi sonuçlandırdı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Nilüfer Çayına doğrudan deşarjı olan işletmelerde mayıs ayı itibariyle gerçekleştirilen denetimler sonucu; ilgili tekstil fabrikalarından alınan numune analiz sonuçlarının Su Kirliliği ve Kontrolü Yönetmeliğine uygun olmadığı tespit edildi. Numune sonuçlarında suların; serbest klor, sülfür ve renk parametrelerinin yüksek olduğu belirlendi. Bunun sonucunda kirliliğe sebebiyet veren tesislere toplam 75 bin 392 TL idari yaptırım uygulandı. Yapılan diğer denetimlerde bazı sanayi kuruluşlarının faal olmadığı öğrenildi. Ayrıca BUSKİ(Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi) ve D.S.İ ile gerekli yazışmalar yapılarak araştırma ve inceleme sonuçları değerlendirildi.
Yıldırım İlçesi sınırlarından geçmekte olan Deliçay Çayı’na, söz konusu mezbahanenin atıksularının, Yeşil Arıtma Kooperatifi’ne ait atıksu arıtma tesisinden geçtikten sonra çaya deşarj edildiği saptandı.
İnegöl İlçesi Yenice Kasabası sınırları dâhilinde bulunan geçen Karadere Çayı’ndaki kirlilikle ilgili olarak da, adı geçen Tekstil Fabrikası atıksularının arıtıldıktan sonra deşarj edildiği belirlendi. İşletmenin denetim tarihi itibariyle son 4 gündür faal olmadığı saptandı. Atıksu deşarjı konusunda çevre izninin bulunduğu ve 2012 yılı Haziran ayı sonunda alınan atıksu numuneleri sonuçlarının deşarj standartlarını sağladığı tespit edildi.
Yenice Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi deşarj noktasında Temmuz ayında numune alınarak, TÜBİTAK-BUTAL’e teslim edildiği öğrenildi. Bakanlık Yenice Belediyesine idari yaptırım cezasının uygulanıp uygulanmayacağını çıkan analiz sonuçlarına göre belirleyecek. (ANKARA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ey Pevrul Kavlak! Önce sen kendi sendikanı düzelt!

SONRAKİ HABER

Rezidansın 9. katından düşen kadının itilerek öldürüldüğü iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa