15 Ağustos 2012 13:25

Ey Pevrul Kavlak! Önce sen kendi sendikanı düzelt!

Bu mektubu yaklaşan TİS görüşmeleri nedeniyle bir grup metal işçisi olarak fikirlerimizi söylemek istiyoruz.  İşçiler toplu sözleşmeyi merakla ve umutla bekliyor. Çünkü gerek Türk Metal sendikası başkanı Pevrul Kavlak’ın vaatleri gerekse Bosch işçilerinin verdiği mücadele umarız, hem MESS patronlarına

Ey Pevrul Kavlak! Önce sen kendi sendikanı düzelt!
Paylaş
Bursa’dan bir grup OYAK Renault işçisi

Genç işçilerin aldıkları ücretler çok düşük, giydirilmiş her ay (ikramiye-kömür parası, çocuk yardımı vs.) ile birlikte 1100 lirayı geçmiyor. Çoğu yeni evli genç işçiler ev kirası, elektrik, telefon faturası vs. derken ay sonunu kıt-kanaat zor getirmekte. İşçilerin yüzde 90’ı bankaya kredi kartı, ek hesap ve banka kredi borçları işçileri kara kara düşündürmekte. Genel Başkan olarak, bizle yaptığın il toplantılarında “Bu yıl sözleşme yılı olacak” dedin. Bursa Atatürk Kapalı Spor Salonunu, dergide “Yüzbinlerin bir bildiği var” sloganını attın. Artık kazandırmayacağız, kazanacağız, şimdi gerekeni yapmak zorundasın! Biz de Bosch işçileri gibi sendika mı değiştirelim, haklarımızı böyle mi alalım? Bosch işçine ne vaatlerde bulunduysan aynısı da OYAK Renault işçilerine ve tüm metal işçilerine söylemelisin. BOSCH işçilerine “Sendikayı demokratikleştireceğiz” dedin, “Temsilci ve delege seçimlerini demokratik bir biçimde yapacağız” dedin. Hani nerde hangi işyerinde yaptın, neden yapmıyorsun, önce onu açıkla… Temsilci seçimlerinin olması için sendika değiştirmek mi gerekiyor? Neden temsilcilik seçimleri olmuyor, her fabrikaya neden işçilerin demokratik haklarının kullanacağı ortamı oluşturmuyorsun. Ücretlerimiz çok düşük en az yüzde 50 zam almalısın ki, insanca yaşayabilecek bir ücretimiz olabilsin.  Peki, bunun olması için ne hazırlık yapıyorsunuz? Alıp kendi çevrenize yakın işçileri Ankara’ya, Didim’e otellere göndermek sözüm ona saçma sapan ‘sosyal sendikacılık’ oyununa ne zaman son verilecek? Nerede taslak, haziran ayında belli olmalıydı, nerede TİS komiteleri, nerede işçilerle birlikte yuvarlak masa toplantıları. Bunlar olmadan nasıl iyi sözleşme olacak. Kendi sendikasında demokrasiyi işletmeyen, işçilerin, tabanın söz sahibi olmasına olanak sunmayan bir sendika işçilerin sendikası nasıl olacak, siz söyleyin.
İstanbul’da Türk-İş’i eleştirmişsiniz, işçilerin haklı olduğunu söylüyorsunuz. Öyleyse siz Türk-İş yöneticisi olarak ne yapıyorsunuz, Türk-İş söylediklerinizi yapmıyorsa, önce söylediklerinize, yaptığınız eleştirilere Türk Metal Sendikasından başlayarak değiştirmek gerekmez mi? Yoksa siz her gittiğiniz yere (nabza) göre mi şerbet veriyorsunuz. İyi bir sözleşme için ve demokratik bir sendika için gelin önce kendi sendikanızdan başlayın, iş yerlerinden başlayarak sendikayı demokratikleştirelim. Bugüne kadar 1998 yılında itibaren ne kaybetmişsek ve enflasyon karşısında eriyen ücretlerimizin telafi edilmesini istiyoruz. Biz buradan tüm metal işçi arkadaşlarımıza sesleniyoruz, sendikamıza sahip çıkarak TİS sürecinde birlik olup toplu iş sözleşmesi komiteleri oluşturarak sözleşmeye müdahale edelim. Birleşe birleşe kazanmaktan başka şansımız yok. Daha iyi bir sözleşmede, demokratik bir sendikada bizlerin mücadelesi ve birliğiyle olacaktır. Birleşik Metal üyesi işçiler ve Çelik-İş üyesi işçilerle mücadelemizi ortaklaştıralım. Sendika ayrımı yapmadan, MESS patronlarına karşı birliğimizi sağlayalım.

*Bursa’dan bir grup OYAK Renault işçisi

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ramazanda karın tokluğuna tecavüz

SONRAKİ HABER

Nilüfer Deresi, Deliçay ve Karadere takip altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...