09 Şubat 2018 15:19

‘OHAL'e Karşı Hukukçular’ kuruluşunu ilan etti

'OHAL'e Karşı Hukukçular' kuruldu: OHAL rejimi temel hak ve özgürlükler ile Anayasal güvenceleri ortadan kaldıran keyfi bir rejimdir.

Paylaş

OHAL'e Karşı Hukukçular, Ankara Barosunda gerçekleştirdikleri basın toplantısı ile kuruluşlarını ilan etti. Ankara Barosu Genel Sekreteri Aşkın Demir, OHAL'in temel hak ve özgürlükler ile Anayasal güvenceleri ortadan kaldıran keyfi bir rejim olduğunu belirterek, toplumsal bedeller ödenerek kazanılan haklardan vazgeçmeyeceklerini ve bu hakları yükseltmek için adalet ve eşitlik mücadelesi veren toplumsal kesimlerle birlikte hareket edeceklerini ifade etti. 

OHAL'e Karşı Hukukçular, Ankara Barosunda gerçekleştirdikleri basın toplantı ile kuruluşlarını ilan etti. Açıklamaya savcı, hakim, avukat ve akademisyenler ile HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş katıldı. Ankara Barosu Genel Sekreteri Aşkın Demir yaptığı açıklamada, OHAL KHK’lerini hukuksal prensiplerle açıklama çabasının anlamsız olduğunu belirterek “OHAL rejiminde, hukuk devletinin temel öncelleri yok edilmiştir. Yaşam hakkına dönük saldırılar da dahil olmak üzere, insan hakları ihlallerinde cezasızlık idari ve adli bir pratik olmaktan çıkıp, olabilecek en tehlikeli hali ile 696 sayılı KHK ile kararname haline getirilmiştir” dedi. OHAL rejiminin temel hak ve özgürlükler ile Anayasal güvenceleri ortadan kaldıran keyfi bir rejim olduğunu belirten Demir, toplumsal bedeller ödenerek kazanılan haklardan vazgeçmeyeceklerini ve bu hakları yükseltmek için adalet ve eşitlik mücadelesi veren toplumsal kesimlerle birlikte hareket edeceklerini ifade etti. 

SAVUNMA ETKİSİZLEŞTİRİLİYOR

Demir, bugün gelinen koşullarda hukukçuların terör bahanesi ile mesleklerini yapmalarının önüne geçildiğini, soruşturma dosyalarının kısıtlılık kararları ile savunmadan gizlendiğini, avukatların dosya görmeden savunma yapmak zorunda bırakıldığını, muhaliflerin avukatlığında ısrarın gözaltı ve tutuklamayı getirdiğini, müdafi görüşmelerinin kayıt altına alındığını, keyfi avukat sınırlamalarının uygulandığını, dava dosyalarının savcılıkta değil gözaltı merkezlerinde oluşturulduğunu ve savunmanlığın tümüyle etkisiz hale getirildiğini dile getirdi. “Ülke yönetimine dair yapısal değişikliklerin KHK’larla, idari düzenlemelerle ihdas edildiği, yüksek yargının sessiz kaldığı bir süreçte onurlu hukukçular adaletin sesi olmak zorundadır” diyen Aşkın Demir, taleplerini  şöyle sıraladı:

- OHAL kaldırılsın,
- Yasaları kalıcı olarak değiştiren ve OHAL ile ilgisi olmayan OHAL KHK’lerinin tamamı iptal edilsin,
-Cezasızlık ve cezaevinde tek tip düzenlemesini getiren 696 sayılı KHK iptal edilsin,
- 24 saatlik avukat görüş engeline son verilsin,
-TMK kapsamındaki suçlarda artık genel uygulama haline gelen kısıtlılık kararlarına son verilsin. Avukatların dosyalara ulaşımı sağlansın,
-Cezalandırmaya dönüşen uzun gözaltı süreleri sonlandırılsın, Anayasal üst gözaltı süresine geri dönülsün.Gözaltı merkezlerindeki kötü tutulma koşulları düzeltilsin,
- Mesleklerini ifa ettikleri için tutuklanan meslektaşlarımız serbest bırakılsın. (Ankara/EVRENSEL) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Darbedilen gazeteciler:  Tanık olmamız gerekirken sanığız 

SONRAKİ HABER

Ebubekir Bağdadi'nin yakın akrabası 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa