CHP’li vekil Ali Şeker’den Akkim işçilerine destek ziyareti

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Petrol-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan ve 195 gündür direnişte olan Akkim işçilerini ziyaret etti.

09 Şubat 2018 14:52
Paylaş

Petrol-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan ve 195 gündür direnişte olan Akkim işçilerini, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ziyaret etti. Ziyarete CHP Esenyurt ilçe örgütü ile Arnavutköy ilçe örgütü de destek verdi.

AKP’nin yoksulluğu sömürerek iktidarını devam ettirdiğini bu nedenle de yoksulluğu ortadan kaldırmak gibi bir ajandası ve bir planı olmadığını söyleyen Şeker, “Türkiye’de yüzde 1 yandaş kalkınırken, zenginleşirken yüzde 99 yoksul, buna AKP’ye oy verenler de dahil sömürülüyor. Şimdi bu ezilen yüzde 99 etnik kimliğine, mezhebine, dinine inanışına, siyasal görüşüne bakmadan bir araya geldiğinde AKP iktidarını sürdüremeyecek” dedi.

Sendikalaştıkları için işten atılan Akkim işçileri 194 gündür, İstanbul Hadımköy’de bulundan fabrikanın önünde direnişlerini sürdürüyor. İşçileri ziyarete eden CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, işçilerle sohbet etti. İşçilerin işten atılma süreçlerini ve direniş boyunca yaşadıklarını dinleyen Şeker, sendikaların yetki çoğunluğu sağlayıp yetki başvurusu yaptıktan sonra patronların bu yetkiye itiraz ederek süreci uzattığına dikkat çekerek şunları söyledi: Bu süreç 2 yılı bile buluyor. Bu 2 yıl içerisinde de işçiler mağdur oluyor. Şimdi biliyorsunuz uzlaşmayı zorladılar çıkarttıkları düzenlemelerle. Bir yandan özel istihdam bürolarıyla çalışma alanını part-time işçiliğe çevirdiler. Yani güvencesiz hale getirdiler. Taşeronu kaldırdık diyorlar ama taşerondan daha geri biz düzenlemeyi ayın 3-5 günü çalışarak hayatını idame ettirmeyi dayattıkları bir sistemi getirdiler. Bunların hepsi Adalet ve Kalkınma Parti’sinin emeğin sömürüsü üzerinden iktidarını sağlamlaştırma çabaları.

AKP’NİN YOKSULLUĞU KALDIRMAK GİBİ BİR PLANI YOK

“AKP yoksulluğu sömürerek iktidarını devam ettirdiği için yoksulluğu ortadan kaldırmak gibi bir ajandası yok, öyle bir planı yok” diyen Şeker şöyle devam etti: Yoksullar var olduğu sürece ve devletin kaynakları ile verdiği yardımları da kendi örgütleri veriyormuş gibi halkı havuz medya aracılığı ile kandırdıkları müddetçe iktidarlarını devam ettireceğini zannediyorlar. Ama sıkıştılar, iktidarları devam etmeyecek. Çünkü halk yaşayarak ne olduğunu görüyor. Burada Adalet Kalkınma Parti’sine oy vermiş insanlar da vardır ve bu insanlar ne zamanki bu sömürünün kendilerine dayandığını görüyor onlar da bu işi farkına varıyor. Artık Türkiye’de bütün alanlarda bu yoksulluğun getirdiği yıpratıcı etki, merdiven altında çalışanda da burada Akkim’de çalışanda da kendini hissettirmiş durumda. Bunları engellemek için de buralara sansür uyguluyorlar. Ama bunlar yayılacak, bunlar görülecek ve iliklerine kadar bu sömürüyü hisseden insanlar da buna başkaldıracak, buna isyan edecek.

İKTİDARIN BURADA YAPTIĞI İNSANLARI AYRIŞTIRMAK

İktidarın insanları ayrıştırdığına da dikkat çeken Şeker, “Burada ‘sendika alevinin işi, solcuların işi. Sizin ne işiniz var’ derken aslında o ayrıştırmayı, o bölücülüğü yine burada da devam ettiriyorlar. Halbuki Türkiye’de yüzde 1 yandaş kalkınırken, zenginleşirken yüzde 99 yoksul, buna AKP’ye oy verenler de dahil sömürülüyor. Şimdi bu ezilen yüzde 99 etnik kimliğine, mezhebine, dinine inanışına, siyasal görüşüne bakmadan bir araya geldiğinde AKP iktidarını sürdüremeyecek. Onun için de diyor ki siz sendikalı olmayın, haklarınızı savunmayın, size verilenle yetinin. Ama bu mümkün değil. Bu konuda da örgütlenmek gerekiyor. Bu konuda işçi sınıfının, sendikaların kendini gözden geçirmesi,  bir araya gelmesi ve haklarına ve emeklerine sahip çıkması gerekiyor” diye konuştu. “Bu konudaki mücadelelerinde onlara destek olduğumuzu bildirmek için buraya geldik” diyen Şeker, işçilerin yaşadıkları sorunları meclise taşıyacağını belirtti. (İstanbul/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Ders esnasında sınıflar boyanınca 12 öğrenci hastanelik oldu

SONRAKİ HABER

Darbedilenlere hapis, darbeden polislere para cezası!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa