08 Şubat 2018 11:50

Afrika gazetesine saldırı davası: Hasarın parası AKP'den

KKTC’de Afrika gazetesine yönelik saldırı davasında 6 kişi hakim karşısına çıktı. Sanıkların ödemesi gereken 17 bin TL'yi AKP temsilciliği verdi.

Paylaş

Afrika gazetesine yapılan saldırı ve Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına çıkılarak bayrak açılması olaylarıyla ilgili tutuklu yargılanan 6 kişinin ilk duruşması dün görüldü. 

Afrika gazetesine yapılan saldırının ardından yakalanan ve haklarında bir ay tutuklu yargılanması kararı verilen 6 sanık için duruşma çarşamba günü başladı. Cuma günü de tanıkların dinlenmesi ile devam edecek. Saldırı yapıldığı günden bu yana davanın yargıcı Tacan Reynar, sosyal medya üzerinden tehdit ediliyordu. Yargıç Reynar’a polis koruması verildi. Dün görülen duruşmanın en çarpıcı yanı ise, sanıkların hasarı karşılamak üzere mahkemeye verdikleri 17 bin 450 liralık parayı  AKP Kıbrıs temsilcisi Mehmet Demirci’nin zarf içinde getirmesiydi. Ayrıca sanıkların rahat tavırları dikkat çekti.

Lefkoşa’da 22 Ocak tarihinde Afrika Gazetesi’ne karşı gerçekleştirilen  saldırı gazete binasının taşlanması, tabelalarının kırılması ile ilgili olarak tutuklanan sanıklar Ü. Taş, A. Türkmen, B.Ak, M.İpek, O.Güney ve A.Doğan hakim karşısındaydı. 

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Tacan Reynar başkanlığındaki duruşmada sanık avukatı Enver Öztürk saldırı sırasında oluşan 17 bin 450 TL değerinde hasarı mahkeme veznesine yatırdı. Paranın AKP Kıbrıs temsilcisi Mehmet Demirci’nin zarf içinde getirmesi dikkat çekti. 

'VATAN İÇİN YAPTIK' SAVUNMASI

Davada sanık M. İpek, “Afrika gazetesi bizi tahrik etti”, Sanık M. Türkmen de “Böyle gazetecilik olmaz , vatanımıza küfrederler” şeklinde savunma yaptı. Sanıklar haklarındaki haklarındaki suçlamaları da kabul etti. 

Savcı sanıkların tutuklu yargılanmalarının devamını istedi.  Yargıç Tacan Reynar KKTC Başsavcılığı’nın 5 Şubat’ta davaya consent vermesinin hukuken anlaşılabilir olmadığına vurgu yaparak, önceki günden düne koşulların değişmediğine vurgu yaptı. Reynar davanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülmeyecek olmasının suçun ciddiyetini ortadan kaldırmadığına ve işlenen suçların 5 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne dikkat çekerek sanıkların 9 Şubat tarihinde gerçekleşecek duruşmaya tutuklu olarak getirilmelerine karar verdi.  Duruşma bugün tanıkların dinlenmesi ile devam edecek. 

LEFKOŞA BAROSU: KABUL EDİLEMEZ

Afrika gazetesinin davasına bakan Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’a sosyal medyadan tehdit yağıyor.Bu nedenle Reynar’a polis koruması verildi. 

Lefkoşa Mahalli Barosu da yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Hiç kimse kanunların üstünde değildir ve yargı mensuplarına saldırma hakkına sahip değildir. Unutulmamalıdır ki yargıçlarımız KKTC Anayasası ve yasalarımızdan aldıkları yetki ile görevlerini hiçbir organ, makam, merci ve kişinin etkisi altında kalmadan tarafsız ve bağımsız bir şekilde yerine getirme gayreti içerisindedirler. Yargı bağımsızlığının ciddi şekilde korunduğu KKTC’de bunun aksi düşünülemez ve kabul edilemez.

AFRİKA GAZETESİ: ÇİZGİMİZ HİÇ DEĞİŞMEDİ

Gazetemize duruşmayı değerlendiren Afrika gazetesi yöneticisi Ali Osman ise duruşmayı gazetemize şu şekilde yorumladı:  Savcılık Ağır Ceza Mahkemesine çıkmadan davanın alt mahkemede görülmesi için sanık avukatları ile anlaşmıştı. Alt mahkemeye geldiği zaman da savcılar suçlu olduklarını kabul ettiler. Dünkü duruşmada gazetenin kendilerini tahrik ettiğini bundan dolayı saldırıklarını söylediler. Daha evvel yayınladığımız karikatürü gündeme getirdiler. Fakat savcılık, ‘yabancı devlet adamını küçük düşürmekten’ soruşturma başlatıldığını hatırlattı. Sanık avıkatları bizi, emperyalist ajan olmakla suçladı. Duruşma yarın görülecek. Savcılık video kayıtlarını izletecek ve yarın tanık olarak dinlenecek. Bizim gazetemizin kurulduğu günden beri aynı yayın çizgisindeyiz. Logomuz bile aynı. Saldırı anlaşılır değil.

NE OLMUŞTU?

Afrika gazetesi, Afrin Operasyonunu ‘işgal’ diye tanımlamasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından şu sözlerle hedef gösterilmişti: “KKTC’de bir pespaye gazete, ahlaksızca bugün bir başlık atmış. Ben KKTC’deki kardeşlerimi de burada tavır almaya davet ediyorum. Türk ordusunun Kıbrıs’tan sonra yeni bir işgal yaptığını söylüyor. Bu ne ahlaksızlık, edepsizliktir. KKTC’li kardeşlerimin özellikle böyle bir duruşu sergilemek suretiyle KKTC’de gereken cevabı onlara vermeleri lazım.”

Erdoğan’ın konuşmasından saatler sonra gazete ofisi önünde toplanan kalabalık bir grup, ellerindeki Türk ve KKTC bayraklarıyla saldırıda bulunmuştu. (HABER MERKEZİ)

Fotoğraf  Yenidüzen gazetesinden alınmıştır

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bakur'a açılan davayı Ertuğrul Mavioğlu ile konuştuk

SONRAKİ HABER

Bakur Davası: Çayan Demirel ifadesini Batman’da verecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...