Betra’da polis atılan işçileri zorla çıkardı direniş sürüyor

Betra'da 3 işçinin işten atılması üzerine işçiler fabrikadan çıkmama eylemi başlattı. Polis atılan 3 işçiyi fabrikadan zorla çıkardı, direniş sürüyor.

08 Şubat 2018 10:49
Paylaş

Şeyma TİRYAKİ
Emre PEKŞEN
Sakarya

Betra Prefabrike AŞ’de 3 işçinin işten atılması üzerine işçiler fabrikadan çıkmama eylemi başlattı. Polis atılan 3 işçiyi fabrikadan zorla çıkardı, direniş sürüyor.  

Sakarya Pamukova’da kurulu Betra Prefabrike AŞ’de DİSK/Cam Keramik-İş’e üye olan 3 işçinin işten atılması üzerine üretimi durduran işçiler arkadaşlarının atılmasını engellemek için fabrikadan çıkmama eylemi başlatmıştı. İşçiler sabah saatlerinde ‘Direne direne kazanacağız’ sloganıyla fabrikanın giriş kapısına gelerek açıklama yaptı.

İşçiler açıklamada arkadaşlarından 3’ünün iş akdinin feshedildiğinin sözlü olarak açıklandığını belirterek “Yazılı, imzalı bir belge yok. Biz de arkadaşlarımızın yazılı bir belge gelmeden, tebligat gelmeden çıkmayacağını belirttik. Bilmiyoruz bekliyoruz, zor mu kullanacaklar, yoksa müdahale etmeyecekler mi bekliyoruz. Ama biz arkadaşlarımızın arkasındayız. Bırakmayacağız,  o yazılı tebligat gelmediği sürece. Tebligat filan ortada yokken, 'çıkışınız verildi, gidin' diyorlar” dedi.

İşçilere konuşan Cam Keramik-İş Genel Sekreteri Ergin Ay “Arkadaşlar, bizler haklarımızı biliyoruz, Anayasal haklarımızı kullanıyoruz. İşverinin işçiyi çıkarması için belli gerekçeleri olması lazım ve bunu da işçiye yazılı olarak bildirmesi lazım. Yasa bu kadar açık ve nettir. 3 arkadaşımızın atılması burada çözüm getirmeyecek, bunu anlamak istemiyorlar. Çözümün yolu açık. Bir adım atacaksınız, oturulup konuşulacak sorun çözülecek. Ama bunlar çözüm istemiyor. Burayı dağıtmak istiyorlar. Bu üç kişiden sonra 5 kişiyi atacaklar, daha sonra 3 kişiyi atacaklar. Böyle bir dünya yok. İşverensin kral değilsin, padişah değilsin. Padişahlık dönemi bitti” dedi. İşçiler Ay’ın konuşmasına ‘İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız’ sloganlarıyla destek verdi.

ATILAN İŞÇİLER POLİS ZORUYLA FABRİKADAN ÇIKARILDI

Konuşma sonrasında polis Cam Keramik-İş Genel Sekreteri Ergin Ay, işçi aileleri ve gazetecileri fabrika önünden uzaklaştırdı.

Daha sonra içeriye giren polis işten atıldığı sözlü olarak bildirilen 3 işçiyi zor yoluyla fabrika dışına çıkardı. Bunun üzerine işçiler anlaşma olmadığı takdirde iş başı yapmayacaklarını belirterek eyleme devam edeceklerini söyledi. 

‘OHAL VAR, AFRİN VAR FEDAKARLIK YAPIN’

Betra Prefabrike AŞ’de işi durduran işçilerle konuşan Pamukova Emniyet Müdürü Yardımcısı Afrin’de operasyon varken, askerler orada savaşırken eylem yapmalarının doğru olmadığını söyledi. Emniyet müdür yardımcısı, işçilerin “Bizi zorla mı sokacaksınız fabrikaya, siz patrondan daha patronsunuz” demesi üzerine “OHAL var, askerimiz Afrin’de siz fedakarlık yapacaksınız” dedi. Bunun üzerine işçiler de “fedakarlığı patron yapsın” diye cevap verdi. 

Bu arada CHP Sakarya İl Başkanı Erdoğan Isır ve il yöneticileri ile İYİ Parti Pamukova İlçe Başkanı Kemalettin Yörük de işçileri ziyaret etti. 

Arabulucu olarak fabrikaya giden CHP İl Başkanı Isır, eylemden dolayı kimsenin kaybının olmayacağı, kesinlikle ücretlerde iyileştirme sağlanacağı ve atılan işçilerin durumunun görüşüleceği sözünü aldığını belirterek, anlaşmaya kefil olduğunu söyledi. Bu teklifi kabul eden işçiler işbaşı yapma kararı aldı. 

Sakarya Pamukova’da kurulu Betra Prefabrike AŞ’de DİSK/Cam Keramik-İş’e üye olan 3 işçinin işten atılması üzerine işçiler üretimi durdurmuştu. Fabrikada çalışan 45 işçinin tamamı Cam Keramik-İş’e üye olurken patron tüm işçileri işten atmakla tehdit etmişti. İşçiler, işten atmaların sürmesi halinde fabrikaya kapanma eylemine başlayacaklarını duyurmuştu. İşçilere eş ve çocukları da fabrika önüne gelerek destek veriyor.

Gelinen aşamayı değerlendiren Cam Keramik-İş Genel Sekreteri Ergin Ay “Tamamıyla işçi arkadaşlarımızın dirençli duruşuyla kazanımdır. Taleplerimizin çoğu karşılık bulmamıştır ama bunu bir adım olarak görüyoruz. Bu nedenle işçi arkadaşlarımızın ortak kararıyla üretime başlıyoruz. İşten atma olmayacak, ücretlerde iyileştirme sözü verdiler. Atılan arkadaşların geri alınması ya da haklarının ödenmesi üzerine görüşmeler olacak. İşçiler yola sendikasız başlamışlardı, daha örgütlü şekilde devam edecekler” diye konuştu.

EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISI PATRONUN ORTAĞI GİBİ HAREKET EDİYOR

Evrensel'e konuşan Cam Keramik-İş Genel Sekreteri Ergin Ay, yaşananları şu sözlerle değerlendirdi: “Tamamıyla işverenle emniyetin iş birliği var. Emniyetin fabrikada işçi çıkartmak gibi bir yetkisi yok. ‘Çalışmak zorundasınız. Bu yaptığınız devlete ayıptır’ gibi abuk subuk alakasız şeyler söylüyorlar. İşçilerin kararlı direnişi de sürdürüyor. İçeride üretim başlamış değil. Görüşmeler sürüyor. ‘Saat 16.00’ya kadar işbaşı yapmazsanız çıkışınız verilecek’ denildi. Bütün çabalarımıza rağmen işveren adım atmamakta ısrar ediyor. Kanunları da çiğniyor, bu noktada durdukları sürece biz de duracağız. Hodri meydan dedik. Emniyet aileleri ve beni işçileri kışkırttığımızı savunarak fabrika kapısından uzaklaştırdı. Emniyet müdür yardımcısı patronun ortağı gibi hareket ediyor.” 
 

ÖNCEKİ HABER

ABD, Suriye yönetiminin müttefik güçlerini vurdu: 100 ölü

SONRAKİ HABER

Belediye eş başkanları gözaltına alınan 4 belediyeye kayyum atandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa