08 Şubat 2018 10:34
Son Güncellenme Tarihi: 08 Şubat 2018 15:49

ABD, Suriye yönetiminin müttefik güçlerini vurdu: 100 ölü

Suriye'de ABD öncülüğündeki koalisyon, Suriye yönetiminin müttefiki güçlere hava saldırısı düzenledi, en az 100 kişinin öldüğü iddia edildi.

Paylaş

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, Suriye hükümet güçlerinin, YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) karargahına saldırıda bulunduğu, koalisyon uçaklarının ise Suriye güçlerine hava saldırısı gerçekleştirdiği açıklandı. ABD saldırısında 100 kadar savaşçının öldüğü belirtilirken Suriye hükümetinden ise ABD’ye “teröre destek” tepkisi geldi.

SURİYE GÜÇLERİ, SDG KARARGAHINA SALDIRDI

ABD’den yapılan açıklamada, Suriye hükümet güçlerinin Fırat Nehri’nin 8 kilometre doğusunda, Deyrizor’da bulunan SDG karargahına saldırdıkları belirtildi. Saldırının herhangi bir kışkırtma sonucu olmadığının belirtildiği açıklamada, koalisyona bağlı askerlerin de karargahta bulunduğu kaydedildi. 

Saldırının yaklaşık 500 kişiyle ve ağır silahlarla yapıldığı belirtilen açıklamada “Koalisyon, koalisyon askerlerini ve ortak kuvvetleri savunmak üzere, küresel IŞİD karşıtı koalisyon misyonuna angaje olan ortaklar, karşı saldırıyı düzenleyenleri püskürtmek üzere saldırı düzenledi” ifadesi yer aldı.

SURİYE HÜKÜMETİ PETROL İÇİN Mİ SALDIRDI?

Reuters haber ajansına konuşan ve ismi açıklanmayan ABD’li bir yetkili de, olayın ardından koalisyonun Suriye hükümeti yanlısı güçlere yönelik saldırısında en az 100 savaşçının hayatını kaybettiğini söyledi. 

“Esad yanlısı güçlerin, IŞİD’in 2014-2017 yılları arasında ana gelir kaynağı olan petrol sahalarını ele geçirmeye çalışıyor olmalarının muhtemel olduğunu” söyleyen yetkili, “Rejim yanlısı güçlerin, SDG’nin IŞİD’den eylül 2017’de özgürleştirdiği toprakları ele geçirmeye çalıştığını tahmin ediyoruz” dedi.

Yetkili, bazı ABD askerlerinin de saldırı sırasında olayın yaşandığı yerde bulunduğunu ancak ABD askerlerinden ölen ya da yaralanan olmazken bir SDG’linin yaralandığını söyledi.

Suriye hükümeti, kasım ayında Deyrizor kentini IŞİD’den tamamen geri alındığını açıklamıştı. Bu operasyona hükümet yanlısı Şii milis güçleri de yoğun olarak katılmıştı.

Aynı dönemde SDG de, Deyrizor’un Fırat Nehri’nin doğusunda kalan bazı bölümlerini IŞİD’den aldığını açıklamıştı. Zengin petrol yataklarına sahip Deyrizor, 2017’de IŞİD’in Suriye’de elinde kalan son kalesiydi. Deyrizor’un da alınmasıyla IŞİD’in Suriye’de elinde tuttuğu hiçbir kent kalmadı.

‘RUSYA’NIN HABERİ VARDI’ İDDİASI

ABD’li yetkili, uluslararası koalisyonun Rus makamlarını, bölgede SDG güçlerinin varlığına ilişkin olarak olayın çok öncesinden uyardığını da öne sürdü ve “Koalisyon güçleri, engellenen saldırı öncesinde, sırasında ve sonrasında Rus mevkidaşlarıyla iletişim halindeydiler” dedi.

Ana gövdesinin YPG’nin (Halk Savunma Birlikleri) oluşturduğu SDG, koalisyon güçlerinin Suriye’de IŞİD’le operasyonlardaki önemli bir müttefiki.

SURİYE HÜKÜMETİ: TERÖRE DESTEK GİRİŞİMİ

Suriye hükümeti de yaşananlarla ilgili açıklama yaptı. Devlet televizyonundan yapılan açıklamada koalisyonun Fırat Nehri’nin doğusundaki Suriye hükümet güçlerini vurması “teröre destek girişimi” olarak nitelendirildi. 

RUSYA: AMAÇLARI IŞİD İLE SAVAŞMAK DEĞİL, SURİYENİN EKONOMİK VARLIKLARINI ELE GEÇİRMEK

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, "ABD’nin son eylemleri, Suriye’deki amaçlarının IŞİD’le savaşmak değil, bu ülkenin ekonomik varlıklarını ele geçirmek olduğunu gösteriyor” dedi.

SURİYE ORDUSU DEYR EZ ZOR'U IŞİD'DEN GERİ ALMIŞTI

Suriye yönetimi, Kasım ayında Deyr ez Zor kentini IŞİD'den tamamen tamamen geri alındığını açıklamıştı. Bu operasyona Suriye yönetiminin müttefiki güçlerin Şii milis güçleri de yoğun olarak katılmıştı.

Aynı dönemde SDG de, Deyr Ez Zor'un Fırat Nehri'nin doğusunda kalan bazı bölümlerini IŞİD'den aldığını açıklamıştı.

Zengin petrol yataklarına sahip Deyr Ez Zor, 2017'de IŞİD'in Suriye'de elinde kalan son kalesiydi. Deyr Ez Zor'un da alınmasıyla IŞİD'in Suriye'de elinde tuttuğu hiçbir kent kalmadı. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

LeBron James, Cavs’i son saniyede galibiyete taşıdı

SONRAKİ HABER

6 üniversite bünyesinde yeni fakülte kuruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa