08 Şubat 2018 03:09
Son Güncellenme Tarihi: 08 Şubat 2018 22:16

Roboskîliler, Encu’nun vekilliğinin düşürülmesine tepkili

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’nun vekilliğinin düşürülmesine tepki gösteren Roboskîliler, 'Encu, Meclisteki Roboskî’nin fotoğrafıydı' diyor.

Paylaş

Özgür PAKSOY

Roboskîliler HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’nun vekilliğinin düşürülmesine “Encu, Meclisteki Roboskî’nin fotoğrafıydı. Bu fotoğrafın gözlerinin önünde olmasını kaldıramadılar” sözleriyle tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’nün vekilliği, hakkında verilen hapis cezasının Antep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından 2017’nin ekim ayında onaylanmasının ardından önceki gün düşürüldü. HDP’li Encu, 28 Aralık 2011 tarihinde Uludere’ye bağlı Roboskî köyünde, savaş uçakları bombardımanı sonucu 34 kişinin yaşamını yitirdiği katliamda kardeşi Serhat Encu ile 19 yakınını kaybeden bir isim.

ROBOSKÎLİLERİN ADALET ARAYIŞINA ÖNCÜLÜK ETTİ 

Roboskîli ailelerin verdiği adalet mücadelesine yıllardır öncülük eden Encu, katliama ilişkin açılan davalarda iç hukuk yollarının tükenmesi üzerine davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımıştı.

Encu, “örgüt propagandası” ve “İl İdaresi Kanunu’na aykırılık” suçundan dolayı çarptırıldığı 4 yıl 7 ay 10 gün hapis cezasından dolayı, 17 Şubat 2017 tarihinden beri Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu.

HDP’li Encu’nun vekilliğinin düşürülmesi, Roboskîlilerin tepkisine yol açtı. 

‘KARAR, ROBOSKÎLİLERİN ADALET MÜCADELESİNE YÖNELİKTİR’

OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Roboski-Der Başkanı Veli Encu, kararı “Roboskîli ailelerin sürdürdüğü adalet mücadelesine yönelik” olarak değerlendirdi. HDP’li vekilin Roboskîli aileler ve Kürt halkı tarafından seçildiğine vurgu yapan Veli Encu, “Bizim nezdimizde Ferhat Encu’nun vekilliği düşürülemez. Roboskîli ailelerin adalet mücadelesinin sürdürücüsü olduğu için Encu hakkında böylesi bir karar alındı” diye konuştu. 

‘ADALET MÜCADELEMİZE DAHA GÜÇLÜ SARILACAĞIZ’

Katliamın faillerinin halen bulunmadığını hatırlatan Encu, “Vekilliğin düşürülmesi, katliamının Ankara’nın karanlık dehlizlerinde bırakılmasının bir parçasıdır. Katliamın aydınlatılması ve faillerin yargılanması için adalet mücadelemize daha güçlü sarılacağız’” dedi.

‘ROBOSKÎ FOTOĞRAFI’

Ailelerden Hikmet Alma ise, bugüne kadar kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğine işaret etti. 

“HDP, Roboskî’nin adalet mücadelesi Mecliste sürdürülsün diye ailelere bir fırsat verdi. Roboskîli ailelerin parlamentoya girmesinin yolu açıldı” diyen Alma, HDP’li Encu’nun katliamın aydınlatılması için verdiği mücadeleye dikkat çekti. Encu’nun Meclisteki “Roboskî fotoğrafı” olduğunu söyleyen Alma, şu değerlendirmede bulundu: “Roboskî fotoğrafının gözlerinin önünde olmasını kaldıramadılar. Encu, bizim vekilimiz ve irademizdir. Sadece biz değil, Şırnak halkı Roboskî’yi temsilen Encu’yu Meclise gönderdi.” 

‘BİZ SEÇTİK, BİZ DÜŞÜREBİLİRİZ’

Katliamın üzerinden geçen yıllara rağmen bir tek askerin dahi ifadesinin alınmadığını kaydeden Alma, “Ancak hukuk Encu için işliyor” dedi. Baskıların kendilerini yıldıramayacağının altını çizen Alma, “Yargının güdümle çalıştığı bir dönem yaşıyoruz. Roboskî’ye adalet sağlanana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.  Ferhat Encu bizim için milletvekilidir. Onu biz seçtik ve onu biz düşürebiliriz” ifadelerini kullandı. (Şırnak/MA)

 


ROBOSKİ NÖBETİ: ENCU’NUN VEKİLLİĞİ ‘KAĞIT ÜZERİNDE’ DÜŞÜRÜLDÜ

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyünde savaş uçaklarıyla yapılan bombardıman sonucu yaşamını yitiren 34 kişinin aileleri, adalet arayışının 319’uncu haftasında bir araya gelerek açıklama yaptı.
 
Roboskî aileleri, yakınlarını kaybettikten sonra adalet arayışı için her hafta bir araya gelerek açıklama yapıyor. Yakınlarının mezarlarını ziyaret ettikten sonra Roboskîli aileler adına açıklama yapan Berivan Encu, “Devlet Roboskî katliamını  hafızalarda sürekli diri tutmak için her defasında başka bir hukuksuzluk ile karşımıza çıkıyor. Acımızı, kederimizi, mazlumluğumuzu her defasında başka bir vesile ile yaşatıyor bize” diye konuştu.
 
“Roboskî katliamının sorumlularını cezalandırılacağına, Roboskî ailelerinin sesi, milletvekilimiz Ferhat Encu cezalandırıldı” diyen Encu, şunları söyledi: “Roboskî mücadelesinde tehditlere baskılara baş eğmeyen, dik duran Ferhat Encu’nun de milletvekilliği ‘kağıt üzerinde’ düşürüldü. Meclisteki Roboskî’nin aynasıydı. Ferhat Encu’yu mecliste her gördüklerinde Roboskî de işlenen insanlık suçunu, yapılan katliamı unutmak ve hatırlamamak için bu kararı aldılar. Bu aynaya bakabilmeyi, hakikatle göz göze gelmeyi istemediler, buna cesaret dahi edemediler. Şunu unutmayın vekilliği halk verir, halk alır. Aldığınız karar biz Roboskî ailelerinin ve ona oy vermiş halkımızın nezdinde hükümsüzdür. Ferhat Encu vekilimizdir” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dicle Amed Kadın Platformu: İlk çalışmamız 8 Mart olacak

SONRAKİ HABER

Aksaray'da yolcu otobüsü devrildi: 1 ölü, 20 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa