08 Şubat 2018 00:39

Türkiye ve Rusya, hava aracı ticareti için anlaştı

Türkiye ile Rusya, her iki ülkede tasarımı yapılarak üretilen hava araçları ve parçalarının ticaretine olanak sağlayan anlaşmayı imzaladı.

Paylaş

Türkiye ve Rusya'da tasarlanıp üretilen hava araçları ve parçalarının karşılıklı ticaretine olanak sağlayan anlaşma, Moskova'da imzalandı.

Türkiye'yi temsilen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Rusya'yı temsilen Federal Hava Taşıma Ajansı (FATA) arasında, imzalanan anlaşmaya göre, her iki ülkede tasarımı yapılarak üretilen hava araçları ve parçalarının sertifikasyonları karşılıklı olarak tanınacak.

SHGM'den yapılan yazılı açıklamada anlaşmaya ilişkin şunlar söylendi:

"Ülkemiz ve Rusya Federasyonu'nda tasarlanıp üretilen hava aracı ve parçalarının karşılıklı olarak tanınmasına ilişkin yürütülen görüşmeler sonunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Federal Hava Taşıma Ajansı (FATA) arasında İşbirliği Mutabakatı (Working Arrangement) imzalandı. Rusya'da 7 Şubat 2018 tarihinde düzenlenen Ulusal Havacılık Altyapısı Fuarı (NAIS) sırasında düzenlen törenle SHGM Genel Müdür Yardımcısı Can Erel ve FATA Genel Müdürü Alexander Neradko tarafından imzalanan anlaşma ile her iki ülkede tasarımı yapılarak üretilen hava aracı ve parçaların sertifikasyonlarının karşılıklı olarak tanıma kararı alındı. Bu anlaşma kapsamında her iki ülkede üretilen hava aracı ve parçalarının karşılıklı ticaretine imkân sağlanmış olacaktır." (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Tapulu arazim' dedi, davayı kazanınca okul yolunu kapattı

SONRAKİ HABER

Devletin koruması altında olan çocuklar Ülkü Ocakları ve TÜGVA'ya götürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa