07 Şubat 2018 20:22

ABD Temsilciler Meclisi, 5. geçici bütçeyi onayladı

ABD'de 9 Şubat cuma günü itibarıyla kısmen kapanmasını önleyecek 5. bütçe tasarısı, Temsilciler Meclisi'nden 182'ye karşı 245 oyla geçti.

Paylaş

ABD Temsilciler Meclisi, ülkedeki federal kurumların 9 Şubat  itibarıyla kısmen ‘kapanmasını’ önleyecek 6 haftalık geçici bütçe tasarısını onayladı. Hükümete 23 Mart 2018’e kadar finansman sağlayacak geçici bütçe teklifi, Temsilciler Meclisinde 182’ye karşı 245 oyla kabul edildi. 2018 mali yılının 5. geçici bütçesi niteliğini taşıyan tasarıya, sadece 17 demokrat üye destek verirken, 8 cumhuriyetçi temsilci karşı çıktı.

SENATODAN DA GEÇMESİ GEREKİYOR

Sputnik’in aktardığına göre Temsilciler Meclisinde demokratların muhalefetine rağmen onaylanan tasarının bir sonraki durağı ABD Senatosu olacak. Bütçe tasarısının Senatodan geçmesi için 60 ‘evet’ oyu gerekiyor ancak 100 sandalyeli Senatoda 51 cumhuriyetçi, 47 demokrat ve 2 bağımsız üye bulunuyor. Bu nedenle, Senatodaki cumhuriyetçiler ile demokratların yaklaşık 2 hafta önce yaşananların tekrar etmemesi ve hükümetin bu yıl ikinci kez kapanmaması için geçici bütçe üzerinde anlaşması gerekiyor. Bütçe teklifi onaylanmazsa milyonlarca kamu çalışanı 9 Şubat cuma gününden itibaren kurumları yeniden açılıncaya kadar işlerine gidemeyecek ya da ücret almadan çalışmak zorunda kalacak. 

ANA KONU GÖÇMENLER

Taraflar arasındaki zorlu müzakerelerin ana konusu ise iki hafta önce olduğu gibi ülkeye çocuk yaşta kaçak getirilen 800 bin civarında genç göçmeni koruyan DACA isimli program. Demokratlar vatandaşlık yolunu açacak bir düzenleme istiyor. Cumhuriyetçiler ise bütçenin Meksika’ya sınır duvarı için finansman içermesini ve göçmenlik sisteminde bazı değişiklikler yapılmasını talep ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, “Eğer göçmenlik sistemini değiştirmezsek, hükümeti kapatalım. Federal hükümeti kapatmaya değer. Eğer göçmenlik sorunu çözülmezse, hükümetin kapandığını görmek isterim”demişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Akhisarspor, Kayserispor'u kupanın dışına itti

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa