07 Şubat 2018 19:35

Times: IŞİD, Suriye ve Irak’ta yeniden örgütleniyor

İngiltere merkezli Times gazetesi, IŞİD'in Suriye ve Irak'taki kaos ortamını kullanarak buralarda yeniden örgütlendiğini yazdı.

Paylaş

İngiliz Times gazetesi, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Suriye ve Irak’taki kaos ortamını kullanarak buralarda yeniden örgütlendiğini yazdı.

Gazetenin Hannah Lucinda Smith ve Richard Spencer imzalı haberinde, IŞİD’in ekim ayından beri yeniden saldırılar düzenlemeye başladığı ve iki yıl önce çıkarıldığı Suriye’nin kuzeybatısında Beşar Esad güçleriyle yeniden savaşa giriştiği belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı yazıda, örgütün, Suriye’nin Hama eyaletinde geçen yılın sonlarına doğru ortaya çıktığı ve kısa bir sürede Halep, Hama ve İdlib eyaletleri sınırındaki 400 metrekarelik bir alanı ele geçirdiği belirtiliyor.

IRAK’A 3 YILDA 440 BOMBA!

Irak’ta ise ülkedeki gelişmeleri takip eden grupların verilerine göre, IŞİD militanları ya da örgütün etkili olduğu yerlerde kimliği belirlenemeyen saldırganlar tarafından yaklaşık son 3.5 ayda en az 440 bombalı saldırı, çatışma, suikast ve kaçırma olaylarının meydana geldiği kaydediliyor.
Örgütün özellikle Diyala eyaleti, Musul eyaleti ve lideri Ebu Bekr el-Bağdadi’nin saklandığı düşünülen Anbar eyaletinde güçlü olduğu sanılıyor. Militanların, daha önce ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından ele geçirildiği belirlenen yerlerde göründüğü kaydediliyor.

Haberde, Irak ordusunun kasım 2016’da yeniden ele geçirdiği Hammam el Alil kentinde IŞİD militanlarının 29 Ocak’ta Irak bayrağını indirdikleri ve kent sakinlerini bayrağı yeniden asmamaları için tehdit ettikleri yazıyor. Bölge sakinlerine göre militanlar 6 Ocak’ta, bir zamanlar örgütün Irak’taki kalesi olan Musul’un batısında gövde gösterisi yapmak için bir geçit töreni düzenlediler.

Haberde, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin (IKBY) referandum kararının ardından Bağdat hükümetiyle ilişkilerinin bozulması ve neticede Kerkük’te silahlarını birbirlerine doğrultmalarından beri de IŞİD’in Irak ve Suriye’de gücünü artırdığı kaydediliyor. Habere göre, ekim ayının sonlarından beri 390 Iraklı sivil ve 142 güvenlik görevlisi örgüt militanları tarafından öldürüldü.

IŞİD’LİLER TÜRKİYE’YE GEÇİYOR

Haber, Suriye’de ise Esad Hükümeti karşıtı cihatçı gruplar, Suriye ordusunun ilerlemesi nedeniyle IŞİD’in elinin güçlendiğini iddia ediyor. 
Times’ın haberinde ayrıca, kimi IŞİD militanlarının Türkiye’ye geçtikleri bilgisi yinelenirken, Uluslararası Koalisyondan Albay Ryan Dillon’ın Türkiye’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonunun IŞİD ile mücadeleye zarar vermesinden endişe duyulduğunu belirttiğine yer veriliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dere davasında ‘olası kastla öldürmek’ talebi reddedildi

SONRAKİ HABER

Batman’da kadın cinayetlerini protesto eden kadınlara gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa