Dere davasında ‘olası kastla öldürmek’ talebi reddedildi

Dere davasında ‘olası kastla öldürmek’ talebi reddedildi

İBB’ye ait bir hafriyat kamyonunun çarpması sonucu hayatını kaybeden Şule İdil Dere’nin ölümüne ilişkin açılan davanın 2’nci duruşması görüldü.

Parkta yürüdüğü sırada hafriyat kamyonunun çarpması sonucu hayatını kaybeden Şule İdil Dere’nin ölümüne ilişkin açılan davada avukatlar, yaya yolunda araç olmasının taksirle değil olası kastla insan öldürmek kapsamında olduğunu söyledi. Mahkeme, avukatların talebini reddetti. 

İstanbul’un Kadıköy’de 12 Mayıs 2016 tarihinde parkta yürüdüğü sırada yaya-bisiklet yolunda çalışma yapan İBB’ye ait bir hafriyat kamyonunun çarpması sonucu hayatını kaybeden Şule İdil Dere’nin ölümüne ilişkin açılan davanın 2’nci duruşması görüldü. Olay anında orada bulunan Kyndall Mc Dorman tanık olarak dinlendi. Dorman, “Kamyon geri gelirken kadına çarptı. Kamyon olması gerekenden daha hızlıydı. Çarpma sonrası kadın tekerlekler altında kaldı ve 2-3 kez tekerlekler kadının üzerinden geçti.” Dere’nin aile avukatı Murat Özveri de yaya yolunda araç olmasının taksirle değil olası kastla insan öldürmek kapsamında olduğunu söyledi. Özveri, mahkemenin görevsizlik kararı vererek dosyayı ağır ceza mahkemesine sevk etmesini talep etti. Dere’nin avukatları yeni görüntülerin yer aldığı flaş diski de kanıt olarak sundu. Mahkeme, delillerin ‘olası suç kastı’ kapsamında olmadığını ifade ederek “görevsizlik kararının” reddi yönünde karar verdi.

Duruşma, 11 Nisan’a ertelendi. (İstanbul/MA)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Şubat 2018 19:28
www.evrensel.net
ETİKETLER Şule İdil Dere