07 Şubat 2018 18:47

Kerem Altıparmak: İnternete neyin lisansını vereceksiniz?

Akademisyen Kerem Altıparmak, internet yayıncılığının RTÜK'e bağlanmak istenmesine ilişkin, 'Bunun adı sansürdür' dedi. 

Paylaş

Yeni torba yasaya eklenen madde ile RTÜK’e internet yayınları için lisans verme, lisans iptal etme ve sulh ceza hakimlikleri aracılığıyla erişim engelletme yetkisi vermesine ilişkin tasarıyı değerlendiren Akademisyen Kerem Altıparmak, “İnternet yayıncılığı giderek yaygınlaşıyor, bunun için önlem almaya çalışıyorlar. Bunun adı sansürdür” dedi. 

Bu tartışmalar devam ederken RTÜK, yasa tasarısının Meclisten çıkmasını beklemeden, “Çukur” dizisinin internet versiyonunu cezalandırmaya hazırlanıyor.

Meclise sunulan yeni torba tasarıyla internet yayıncılığına Radyo ve Televizyon Üst Kurumu (RTÜK) denetimi getirilecek olması sansür tartışmalarını beraberinde getirdi. Meclise sunulan torba yasa tasarısıyla, internette düzenli olarak yapılan her tür ses ve görüntü yayını için lisans almak gerekecek, para cezası gibi ağır denetimlere tabi tutulacak. Öte yandan internet üzerinden yayın yapanlar, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve emniyetin güvenlik soruşturmasına tabi tutulacak. 

‘RTÜK LİSANS VERMEZSE YAYIN YAPILAMAYACAK’

Mezopotamya Ajansına konuşan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, Türkiye’de internet medyasının 5651 sayılı Kanun’la zaten kontrol altında tutulduğunun altını çizerek şöyle konuştu: “Erişim engelleme, internet siteleri ve internette yayın yapan televizyonları da kapsıyordu. Ancak böyle bir engelleme yapabilmek için yasada bir neden göstermek gerekiyordu. Gerekçe bir haber vs. olabilirdi. Şimdi ise RTÜK lisansı zorunluluğu getiriyorlar. RTÜK lisans vermezse yayın yapamayacaklar. Sulh ceza hakimliği yayını engelleyecek. Bu kararı RTÜK idari olarak alacak bu yayın yapılamayacak. Televizyonlar lisans alıyor, çünkü frekans veriyorsunuz. Ama internetin frekansıyla alakası yok ki neyin lisansını vereceksiniz. Hukuka ayrı bir yayın varsa mevcut yasayla zaten engellersiniz.”

‘PARA CEZALARI YAYIN YAPAMAZ HALE GETİRİR’

Bu noktada ikinci bir duruma dikkat çeken Altıparmak, “Mevcut yasada RTÜK, televizyonlara ceza kesebiliyordu. Şimdi internetten yayın yapanlara ceza kesilirse o büyük medya kuruluşlarına verilen 10 bin TL gibi olmaz. İnternet üzerinden yayın yapanlar bütçesi gereği bir daha yayın yapamaz hale gelir. Yani internet yayıncıların bir bölümünü lisans vermeden diğerlerini belki de daha yayın yapılabilir, bulduklarını da para cezasıyla engellemeye çalışacaklar. Yayıncı artık A kişisini çıkartıyorsa ve ceza geliyorsa bir daha A kişisini çıkartamayacak” diye konuştu.

‘DÜNYADA ÖRNEĞİNİ GÖRMEDİM’

“İnternet üzerinden yapılan yayınlar giderek yaygınlaşıyor. Örneğin ben artık hiç normal TV izlemiyorum, büyük bir kesim de öyle” diyen Altıparmak, şunları ekledi: “Çok ince işçilik yapıyorlar. Bu tasarının özgürlüğü açısından olumsuz etkilerini görmek için yıllarca bu konuda çalışmaya gereke yok, biraz siyaset bilsek yeter. Böyle bir şeyin yani regülasyon kurumunun internettin üzerinden yayını engellediğini görmedim. Arasalar dünyada bir kaç absürt örneğini bulabilirler. Sonuçta bunun adı sansür oluyor ve böylesi uygulamalar da sadece sansürcü ve otoriter yönetimlerde karşılaşıyoruz.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

SES İşyeri temsilcisi Edge Gürkan serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Yeni vergi düzenlemeleri TBMM Genel Kurulunda görüşülüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa