07 Şubat 2018 16:24

Fındık üreticisinde zirai don endişesi

TZOB yöneticisi Arslan Soydan, kış mevsiminde havanın sıcak gitmesinin fındığı olumsuz etkilediğini, üreticinin zirai don endişesi yaşadığını söyledi.

Paylaş

 Nedim KOVAN

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, kış mevsiminde havanın sıcak gitmesinin fındığı olumsuz etkilediğini, üreticinin zirai don endişesiyle tedirgin olduğunu söyledi.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, kış mevsiminde havanın sıcak olması nedeniyle Orta Karadeniz’de fındık üreticisinin tedirgin olduğunu belirtti. Daha önceki yıllarda iki kez bölgede zirai don olduğunu, fındık rekoltesinin de çok önemli ölçüde azaldığını hatırlatan Arslan Soydan, şunları söyledi: “Daha önce 2004 ve 2014 yıllarında bölgemizde ciddi zirai don oldu, fındık rekoltesi bu nedenle az çıktı. Bu sene özellikle son yılların en yüksek sıcak kış sezonunu geçiriyoruz. Bu fındıkla ilgili olumlu değil. Bazı fındık bahçelerinde yapraklar, tomurcuklar çıktı. Nisan ayının başına kadar her türlü olumsuz hava şartlarını yaşayabiliriz. İnşallah bu sezon kışın zirai don olayı olmaz. Fındığın harmana girene kadar ne olacağı belli olmaz. Yazın da aşırı sıcak oluyor, fındık bundan da etkileniyor. Şu anki mevsim koşullarına bakarsak bu sezon sıkıntılı geçecek gibi. Fırtına ve zirai donla ilgili TARSİM sigortası var. Üreticilerimiz bahçelerini sigorta yaptırabilirler” dedi.

Fındığı, serbest piyasa içinde olan sektör temsilcilerinin de yakından takip ettiğini vurgulayan Arslan Soydan, henüz serbest piyasada fındık fiyatının yükselmediğini ifade etti. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bu sezon Giresun kalite fındığı 10.50 liradan, levant kalite fındığı 10 liradan satın alırken, Ordu’da serbest piyasada fındık fiyatları ise 8.50 lira ila 9 lira arasında değişiyor. (Ordu/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Selma Gürkan'ın dayanışma ziyaretleri sürüyor

SONRAKİ HABER

Şebnem Korur Financı assessed Turkey’s human rights’ report card

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa