15 Ağustos 2012 07:26

Çankaya Belediyesi’nde TİS imzalandı

Çankaya Belediyesi’ne bağlı İmar A.Ş. ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında 430 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. Yeni sözleşmeye göre işçiler, maaş artışının yanı sıra ikramiye ve sosyal haklarda yeni kazanımlar elde etti.Çankaya Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü

Çankaya Belediyesi’nde TİS imzalandı

Paylaş

Çankaya Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı Bakım Onarım Atölyelerinde gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi imza törenine Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, DİSK ve Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici ve İmar A.Ş. Genel Müdürü Vedat Özbilen katıldı. Törende konuşan DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, çalışma yaşamını tamamen kuralsız hale getiren, işçi simsarlığına soyunan bir iktidarla karşı karşıya olduklarını dile getirdi. Ekici, “Taşeron firmalar eliyle çalışan işçilerin nasıl bir yaşam sürdüğünü, ne tür çalışma şartlarının olduğunu biliyoruz. Bu sözleşme, bütün bu saydıklarımızın kaldırılmasındaki ilk adımdır” dedi.

BELEDİYELER PİYASA MEKANİZMASINA DÖNÜŞTÜ

Toplumun refah zeminini oluşturmak için devletin bir parçası olarak faaliyet göstermenin belediye görevi olduğunu söyleyen Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, buna karşılık belediyelerin son yıllarda dışlandığına vurgu yaptı. Tanık, belediyelerin şirket mantığına zorlandığını, genel yönetim ve idare anlayışının “her şeyi para karşılığı yapın” diyen bir piyasa mekanizması haline getirildiğini ifade etti. Tanık, “Belediyeyi kâr güden bir şirket haline dönüştürdüğünüz zaman, çalışanları üzerinde baskı uygulayan, en ucuz emeği en örgütsüz biçimde tedarik yapılara dönüştürme yönünde kışkırtmış, itelemiş hatta zorlamıştır. Yasa birçok bakımdan bu konuda belediyelerin elini kolunu bağlamaktadır” dedi.

İmar A.Ş. ile Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle, sendikaya üye işçilerin maaşlarına birinci ve ikinci yıl için yüzde 12 oranında zam yapıldı. İşçiler her yıl Ocak ve Temmuz ayında yarım maaş ikramiyenin yanı sıra ulaşım, yakacak ve gıda yardımı alacak. Ayrıca toplu iş sözleşmesinde iş veriminin arttırılması, yeni işçi alımlarında işçi sayısının belirlenmesi ve işçinin sosyal, kültürel ve sendikal konularda gelişimini sağlamak üzere 3 işveren ve 3 sendika temsilcisinden oluşan İşyeri Koordinasyon Kurulu oluşturma kararı da alındı. (Ankara/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

TOGO işçilerine destek sürüyor

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa