07 Şubat 2018 14:35

Kalın: Suriye rejimiyle doğrudan temas gündemimizde değil

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Kılıçdaroğlu’nun 'Suriye rejimi ile temasa geçilmeli' önerisine karşı, ‘Rejimle temas gündemimizde değil' dedi.

Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Suriye rejimi ile temasa geçilmeli' önerisine ilişkin bir soru üzerine, "Rejimle herhangi bir temasımız söz konusu değil. Şu anda öyle bir temasın kurulması da söz konusu değil. Kendi ulusal çıkarlarımız doğrultusunda karar alır uygularız” dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

'ÖSO, MEŞRU SURİYE MUHALEFETİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASIDIR'

Kalın, "ÖSO'yu terör örgütleri ile bağlantılı gösteren yaklaşımlar Zeytin Dalı Harekâtı'na gölge düşürme niyetidir. Küçük siyasi hesapların bir kenara konularak milli çıkarlar doğrultusunda tam bir kenetlenme sağlanmalı. ÖSO, meşru Suriye muhalefetinin önemli bir parçasıdır" dedi. 

"Teröristlerin Afrin bölgesinde yediği darbeler neticesinde yeni arayışlara girdiğini de görüyoruz" diyen Kalın, "Amerikan yönetimi umarız PYD ve YPG'ye verdikleri desteği bir an önce sonlandırırlar" ifadesini kullandı. 

‘SOÇİ'DEKİ ZİRVEDE BİR TAKIM HATALAR YAPILDI. AKSAKLIKLAR OLDU’ 

Soçi'deki Suriye toplantısına ilişkin konuşan Kalın, "Soçi'deki zirvede bir takım hatalar yapıldı. Aksaklıklar oldu. Rejimin İdlib'teki çatışmasızlık bölgesinde Astana'da alınan kararı ihlal edici tavırları maalesef devam ediyor. Sivillere yönelik saldırıların sona ermesi için bütün aktörler devreye  girmeli" diye konuştu. 

Kalın, "Zeytin Dalı Harekatı'nın ekonomiye olumsuz etkisi olmamıştır. Bundan sonra da olumsuz etkisi beklenmemektedir" dedi.  

‘REJİM İLE DOĞRUDAN BİR TEMAS, GÖRÜŞME ŞU ANDA ZATEN BİZİM GÜNDEMİMİZDE YOK’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Suriye rejimi ile temasa geçilmeli' önerisine ilişkin bir soru üzerine Kalın şöyle konuştu: "Rejimle herhangi bir temasımız söz konusu değil. Şu anda öyle bir temasın kurulması da söz konusu değil. Kendi ulusal çıkarlarımız doğrultusunda karar alır uygularız. 

Suriye sahasında çok değişik şeyler yaşanıyor yeni vekalet savaşları hayata geçirilmeye çalışılıyor. ABD'nin PYD ve YPG'ye verdiği destek maalesef bunun örneklerinden. Niyetin sadece DEAŞ ile mücadele olmadığı, daha uzun vadeli bir askeri mevcudiyet elde etmek için bir takım planların yapıldığı şeklinde soru işretlerine yol açıyor. Bu, doğrudan bizi ilgilendiren, sınırımızda olan gelişmeler. Rejim ile doğrudan bir temas, görüşme şu anda zaten bizim gündemimizde yok. Bu konuda da bir değişiklik söz konusu değil." 

McMASTER VE TILLERSON'IN TÜRKİYE ZİYARETLERİ 

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H. R. McMaster ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Türkiye'ye yapacakları ziyarete ilişkin Kalın, "ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın ziyareti kendi talepleri üzerine gerçekleşiyor. ABD yönetiminden bir takım somut adımlar bekliyoruz. Sahaya yansıyan somut adımlar görmedik" dedi. 

‘TANKIMIZI VURAN SİLAHIN MENŞEİ İLE İLGİLİ İNCELEME DEVAM EDİYOR’

Kalın, "Tankımızı vuran silahın menşei ile ilgili inceleme devam ediyor. O incelemenin raporu geldikten sonra gerekli değerlendirmeyi yapacağız" dedi.  

‘HASSASİYET GÖSTERİP SUSMALARI GEREKİR’ 

İbrahim Kalın, "Türk Tabipleri Birliği'nin (TBB) başındaki Türk ifadesi Bakanlar Kurulu kararıyla verilen bir sıfat bir isim. Türkiye'de faaliyet gösteren bir STK'nın kamuoyunun hassasiyetlerini gözardı ederek açıklamalar yapması kamuoyunda tepkiye yol açar. Cumhurbaşkanımız da bu tepkiyi dikkate alarak açıklamalarda bulundu. Bizim askerimiz orada bizim ülkemiz için, özgürce nefes alabilmemiz için hayatlarını ortaya koyuyorlar. Birilerinin biz operasyona karşıyız demeleri her şeyden önce o Mehmetçiklere saygısızlık, haksızlıktır. En azından hassasiyet gösterip susmaları gerekir" diye konuştu. (DHA)


 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eskişehir'de kasa kasa, termik santral karşıtı imza toplandı

SONRAKİ HABER

Yeni vergi düzenlemeleri TBMM Genel Kurulunda görüşülüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa