07 Şubat 2018 09:52

‘Nefes alıyorsun, serbest bırakılmana gerek yok’

Tedavi için hastaneye götürülen kanser hastası Seyhan Demir’e, cezaevi yönetimi 'Nefes alıyorsun, serbest bırakılman için bir neden yok' dedi.

Paylaş

 

Oluşan kamuoyu baskısı sonucunda tedavi için hastaneye götürülen kanser hastası Seyhan Demir’e, cezaevi yönetimi “Nefes alıyorsun, yürüyorsun, serbest bırakılman için bir neden yok” dedi. 

Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, 13 Aralık 2017'de kalp krizi geçiren ve ring aracıyla kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren yazar Murat Saat ile Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan yüzde 96 ağır özür raporu bulunan hasta tutuklu Celal Şeker'in yaşamını yitirmesinin ardından gözler yeniden cezaevlerindeki hasta tutuklulara çevrildi. 
 
Bu hasta tutuklulardan biri olan 30 yaşındaki Seyhan Demir, ilik kanseri ve Hepatit-B hastalığının yanı sıra boyun fıtığı ile solunum yetmezliği hastalığına sahip. Hastalığı nedeniyle dişleri dökülen ve ağzında yaralar oluşan Demir, bu nedenle mama ile besleniyor. İnsan hakları ve kitle örgütlerinin girişimlerine rağmen serbest bırakılmayan Demir, 31 Ocak günü ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde yaşananları anlattı. 
 
Oluşan kamuoyu nedeniyle kızının hastaneye kaldırıldığını aktaran anne Cüveyra Demir, cezaevi yönetiminin hastaneden getirilen kızının, "Nefes alıp veriyorsun, yürüyorsun, haber de yaptırıyorsun, durumun iyi, çıkman için herhangi bir sebep yok" diyerek alay ettiklerini kendisine aktardığını söyledi. 

‘GÜN GEÇTİKÇE ERİYORUM’

Anne Demir, çocuğu ile yaptığı telefon görüşmesinde kendilerine anlattıklarını şöyle aktardı: "Beni hastaneye götürdüler. Durumumun haber olmasından sonra iki kez beni hastaneye götürdüler. Cezaevi yönetimi bana 'Elin ayağın tutuyor, düşünebiliyorsun senin serbest bırakılman için bir neden görülmüyor. Sadece ağzında dişlerde kist var. Başka sıkıntın yok' dedi. Benim lösemi olmamı dikkate bile almıyorlar. Şu anda da gün geçtikçe eriyorum. Hem genel hastalığımdan hem de ağzımda oluşan kistten dolayı yemek yiyemiyorum. Bazen dişimin ağrısından bayılacak duruma geliyorum. Benim gibi birinin bu şartlarda cezaevinde kalması doğru değil ama içeride tutuyorlar." 

'TABUT İÇİNDE ÇIKARILMASINI İSTİYORLAR'

Anne Demir, kanser hastası olan kızının Celal Şeker ile Murat Saat gibi cezaevinden tabutunun çıkarılmasının istendiğini belirterek cezaevindeki hasta tutuklularla dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı. 

YAKLAŞIK 3 YILDIR TUTUKLU

“Örgüt üyeliği” iddiasıyla verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasının onanması üzerine kanser hastası olmasına rağmen tutuklanan Demir, tutuklu bulunduğu 25 Kasım 2015 tarihinden bu yana cezaevinde kalıyor. Cezaevi koşullarında tedavi olamayan Demir için "Denetimli serbestlik" talebiyle Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne yapılan 8 başvuru reddedildi. (Hakkari/MA)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü siste kayboldu

SONRAKİ HABER

Ağlayan zihinsel engelli öğrenciyi darbeden 6 kişi açığa alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa