06 Şubat 2018 17:30

İran: İsteğimiz Afrin operasyonunun bir an önce son bulması

TSK'nin Afrin operasyonunu değerlendiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 'İsteğimiz bu operasyonun bir an önce son bulmasıdır' dedi.

Paylaş

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yerli ve yabancı gazetecilerin katıldığı basın toplantısında TSK'nin Afrin operasyonunu değerlendirdi. Ruhani, "Bir ülke karşı ülke devletinin izni olmadan başkasının topraklarına girerse biz prensip olarak bunu kabul etmeyiz " dedi.

Ruhani, "Bölge konularında Rusya ve Türkiye'yle çok iyi ilişkilerimiz var. Fakat bir ordunun başka bir ülkenin topraklarına girmesi, karşı ülke devletinin izni ve halkının isteği ile yapılması bizim ilkesel tutumumuzdur. Eğer bir halk istemiyorsa ve devleti de izin vermiyorsa biz prensip olarak bunu doğru bulmayız. İsteğimiz bu operasyonun bir an önce son bulmasıdır, çünkü burada hem Türk kardeşlerimiz hayatını kaybetmiş oluyor, hem karşı taraftan ve Kürtlerden ölenler oluyor" dedi.

Ruhani, "Bu operasyonun bir faydası olmayacak. Bu tutumumuz tüm ülkeler için geçerlidir" ifadesini kullanırken "Suriye'de ABD'nin varlığını da kınıyoruz; elbette, ABD'nin bölgede farklı hedefleri var ve Suriye'yi bölmeye çalışıyor. Bir ülke karşı ülke devletin izni olmadan başkasının topraklarına girerse biz prensip olarak bunu kabul etmeyiz ancak buna rağmen İran-Türkiye-Rusya ilişkileri iyi düzeyde devam edecek" şeklinde konuştu.

Ruhani, Suriye sorununun çözümüne yönelik son aylarda İran-Türkiye-Rusya arasında çok iyi ilişkilerin kurulduğunu da söyledi ve ekledi:

"Bugün Sayın Putin'le telefon görüşmesi yaptık; kendisi, bölge ve Suriye için tekrar üçlü liderler zirvesinin yakın gelecekte yapılmasının gerekli olduğunu vurguladı. İran olarak Suriye ve bölge sorunlarının çözümü için üç ülkenin işbirliğini değerli ve önemli buluyoruz ve bu süreci devam ettireceğiz." (Tahran/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BM Suriye'de ‘derhal ateşkes’ istedi

SONRAKİ HABER

Kocaelili işçiler: Ücretlerimizin çoğu vergiye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa