İranlıların yarısı zorunlu başörtüsüne karşı

İranlıların yarısı zorunlu başörtüsüne karşı

İran'da hükümetin yaptığı araştırmada halkın yarısının başörtüsünün zorunlu olmaktan çıkarılmasını istediği ortaya çıktı.

İran’da hükümetin yaptığı bir araştırmaya göre halkın yarısı başörtüsünün bir zorunluluk olmaktan çıkarılmasını istiyor.

Euronews’un haberine göre, hükümetin yayımladığı rapor zorunlu başörtüsü uygulamasına yönelik artan rahatsızlığa işaret etti. Geçtiğimiz günlerde 29 kadının başörtüsünü çıkarak eylem yaptıkları gerekçesiyle tutuklandıkları açıklanmıştı.

2006-2014 yılları arasında yapılan ve yeni yayımlanan araştırma 1979 yılındaki İslam devriminden sonra getirilen başörtüsüne olan desteğin gittikçe azaldığını gösteriyor. 

İran hükümetiyle birlikte çalışan Stratejik Araştırmalar Merkezinin raporunda “Hükümetin başörtüsünü dikte etmemesi” gerektiğine inanan İranlıların oranı 2006 yılında yüzde 34 iken bu oran 2014 yılında yüzde 49’a yükselmiş.

“Toplumsal bir patlamanın kaynağını oluşturabileceği” belirtilen zorunlu başörtüsüne olan desteğin bugün daha da az olduğu yorumları yapılıyor. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Şubat 2018 17:38
www.evrensel.net
ETİKETLER İranbaşörtüsü