06 Şubat 2018 16:51

Gürer: İşsizlik Fonu amaç dışı kullanılmasın

CHP'li Ömer Fethi Gürer soru önergesinde işsizlik fonunda biriken paraların amacına uygun kullanılmasını talep etti cevap alamayınca önergeyi yineledi

Paylaş

Verdiği soru önergesinde işsizlik fonunda biriken paraların amacına uygun kullanılmasını talep eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e yanıt veren Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, sorunun içeriğine değinmeden İŞKUR’un programları kapsamında düzenlenen kurslara 508 bin 851 kişinin katıldığını açıkladı. Bakanın cevabını değerlendiren Gürer talebini yineledi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 53. maddesinde yer alan “Bu Kanunun gerektirdiği görev ve hizmetler için mali kaynak sağlamak, piyasa şartlarında kaynakları değerlendirmek, Kanunun öngördüğü ödemelerde bulunmak üzere ‘İşsizlik Sigortası Fonu’ kurulmuştur. Fon, Kurum Yönetim Kurulunun kararları çerçevesinde işletilir ve yönetilir” ifadesine dikkat çekti. Gürer, verdiği soru önergesinde Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu’ya şu soruları yöneltti: “2002-2017 yılları arasında ve yıllar itibariyle İşsizlik Sigortası Fonunda biriken kaynak ne kadar olmuştur? İşsizlik sigortası fonundan 2017 aralık tarihine kadar kaç kişiye ne kadar ödeme yapılmıştır? Yapılan ödemelerin fon kaynağına oranı nedir? Anılan yıllar itibariyle İşsizlik Sigortası Fonundan işsiz yurttaşlara verilen işsizlik ödeneği dışında yapılan harcama miktarı ne kadardır? Söz konusu harcamalar nerelere yapılmıştır? Söz konusu kanunun 48. maddesi uyarınca ‘meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi’ amacıyla işsizlik sigortası fonundan yapılan harcama miktarı ne kadardır? Bu harcamaların fon kaynağına oranı nedir? Bu amaçla açılan işgücü yetiştirme kursu sayısı kaçtır? 2018 yılı için bu amaçla açılması planlanan kurs sayısı kaçtır?’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, İşsizlik Fonuyla ilgili kapsamlı soru önergesine kısmi yanıt verdi. Bakan Sarıeroğlu, “İŞKUR tarafından, 2017 yılında aktif işgücü programları kapsamında düzenlenen kurs ve programlara 508 bin 851 kişi katılmıştır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İşsizlik Fonunda biriken paraların büyük bir bölümünün amacı dışında kullanıldığı yönündeki iddialara dikkat çekerek, “Fonda birikmiş paralar, amacına uygun ve doğru kullanılmalıdır. İşsizlik fonunda biriken paralar emekçilerindir. Mevsimlik işçilere işsizlik fonundan para kesen Hükümet onlar işsiz kaldığında onlara fondan destek sağlamalıdır” dedi.

‘MEVSİMLİK İŞÇİLERİN HAKKI VERİLMELİ’

Bu konuda kanun teklifi verdiğini hatırlatan Gürer, şöyle devam etti: “Mevsimlik işçi diye adlandırılan çalışanların yılda 5 ay 29 gün çalıştırılan son KHK ile de işveren dilerse 9 ay çalıştırılmasına olanak tanınan bu işçilere kadro verilmesi gerekirdi, verilmedi. Yılda 12 ay çalışan ücretlilerin geçinmekte zorlandığı ülkemizde geçici işçilerin geçinmeleri mümkün değildir. Bir de bu kişilerden İşsizlik Fonu kapsamında kesinti yapılmaktadır. Mevsimlik ve geçici işçilerimiz sosyal güvence anlamında sorunlar yaşamaktadır.  Bu işçilere İşsizlik Fonundan işsiz kaldıklarında katkı sağlanması doğru olandır. Bu işçilerin haklarının verilmesi yerine bütçe açığının giderilmesi de dahil olmak üzere bazı projelerin finansmanında İşsizlik Fonu kullanılmamalıdır. Bakan da sorularımıza kamuoyunu tatmin edici yanıtlar vermelidir.” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mahkemeden ihraç edilen memura emekli ikramiyesi kararı

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa