06 Şubat 2018 16:47

Mahkemeden ihraç edilen memura emekli ikramiyesi kararı

Ankara 16. İdare Mahkemesi, KHK ile kamudan ihraç edilen kamu emekçisine emekli maaşı bağlanıp, emekli ikramiye ödenmemesini hukuka uygun bulmadı.

Paylaş

Ankara 16. İdare Mahkemesi, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığında çalışırken KHK ile kamudan ihraç edilen kamu emekçisine emekli maaşı bağlanıp, emekli ikramiye ödenmemesini hukuka uygun bulmadı. Mahkeme ekmekli ikramiyesinin yasal faiziyle birlikte ödenmesi gerektiğini belirtti.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Yıldırım Beyazıt Vergi Dairesinde yoklama memuru olarak görev yapan Mevlüt Çakmak, emekliliğe hak kazandığı halde çalışmaya devam etti. Çakmak, 22 Kasım 2016 tarihinde çıkarılan 677 sayılı KHK ile kamudan ihraç edildi. Aynı zamanda Büro Emekçileri Sendikası (BES) 2 No’lu Şube Başkanı olan Çakmak, ihraç edildikten sonra kendisine emekli maaşı bağlanması ve emekli ikramiyesi verilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) başvurdu. SGK de 2012 yılındaki “Disiplin suçu işleyen kamu görevlisine hizmet birleştirilmesi olduğu takdirde emekli ikramiyesi verilmeyeceği” düzenlemesini gerekçe göstererek, Çakmak’ın başvurusunu reddetti.

Bunun üzerine Çakmak, Avukatı Duygu Demirel aracılığıyla Ankara 16. İdare Mahkemesine, SGK işleminin iptali ve emekli ikramiyesinin yasal faiziyle birlikte verilmesi talebiyle dava açtı. İdare Mahkemesi oy birliği ile SGK’nin işleminin iptaline karar verdi. Kararda, “Davacının Emekli Sandığından aylık bağlanabilecek konumda bulunması karşısında, sandığa tabi hizmetinin ne şekilde sona ermiş olmasına bakılmaksızın, 5434 sayılı Kanun (Emekli Sandığı Kanunu) 89/1 maddesi hükmü uyarınca, ikramiye ödenmesinden yararlandırılması gerekirken, aksi yönde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlılık görülmemiştir. Davacıya emekli ikramiyesinin başvuru tarihi olan 23 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yasal faiziyle ödenmesi gerektiği açıktır” denildi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İdlib'de öldürülen Rus pilotun cenazesi Rusya'ya ulaştırıldı

SONRAKİ HABER

Gazetecileri Koruma Komitesi: Çin ve Türkiye 'en büyük gazeteci hapishanesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa