06 Şubat 2018 14:58

Akademisyenlerin talepleri reddedildi, duruşmalar ertelendi

Barış Akademisyenlerinin bugünkü duruşmalarında da derhal beraat, birleştirme, dosya celbi talepleri reddedildi. Duruşmalar ertelendi.

Paylaş

Barış akademisyenleri hakim karşısına çıkmaya devam ederken, bugün görülen dört duruşmada da derhal beraat, birleştirme, dosya celbi talepleri reddedildi. Duruşmalar ertelendi.

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacılarına yönelik davalar Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki görevinden KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Fulya Atacan, Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki görevinden KHK ile ihraç edilen Yrd. Doç. Burak Ülman, Maltepe Üniversitesi’nden öğretim görevlisi ve doktora öğrencisi Meriç Taylan Mutlu ve Marmara Üniversitesi’ndeki görevinden KHK ile ihraç edilen Fırat Çapan hakim karşısına çıktı. 

Duruşmalarda ilk olarak Fulya Atacan hakim karşısına çıktı. Atacan, iddianamenin kendisine tebliğ edilmediğini belirterek bu nedenle savunma yapmak için süre istedi.  Mahkeme heyeti ek süre talebinin kabulüne karar verirken, derhal beraat, birleştirme, dosya celbi taleplerini reddetti. Duruşma 5 Temmuz’a ertelendi. 

Yrd. Doç. Burak Ülman da iddianame tebliğ edilmediği için savunma yapmak üzere süre istedi. Avukatı Sevgi Epçeli Arslan derhal beraat ve 13. ACM’deki dosyanın celbi ve birleştirme taleplerine dair beyanlarda bulundu. 

Mahkeme ek süre talebini kabul etti, diğer talepleri reddederek duruşmayı 5 Temmuz’a erteledi. Doktora öğrencisi Meriç Taylan Mutlu da derhal beraat kararı beklediğini, avukatına da yeni vekalet verdiğini belirterek savunma için ek süre istedi. Mahkeme ek süre talebini kabul ederken diğer talepleri yine reddetti. Duruşma 10 Temmuz’a ertelendi.  

Fırat Çapan ise duruşma salonunda yer almazken avukatları Meriç Eyüboğlu ve Hazal Pekşen hazır bulundu. Eyüboğlu, müvekkilinin başka bir kente taşındığını, iddianamenin ulaşmadığını söyledi. Aynı talep ve kararlar şeklinde bir önceki davanın zaptı kopyalandı. Bir sonraki duruşma 10 Temmuz saat 09.30’da. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya’da metal işkolunda anlaşma sağlandı

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa