06 Şubat 2018 14:46

SES Şişli Şubesi: Savaşa karşı barış demeye devam edeceğiz

Okmeydanı Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi önünde eylem yapan SES Şişli Şubesi üyeleri, Fatma Akaltun Fidan’ın serbest bırakılmasını talep etti.

Paylaş

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şişli Şubesi üyeleri Okmeydanı Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi önünde düzenledikleri basın açıklamasında, iki hafta önce tutuklanan meslektaşları Fatma Akaltun Fidan’ın serbest bırakılmasını talep etti.

Haksız tutuklamayı kınamak ve arkadaşlarına destek olmak isteyen SES Şişli üyeleri yaptıkları açıklamada, “Susmayacağız, direneceğiz! Baskılar bizi yıldıramaz” pankartını açarak, “Fatma Akaltun Fırat yalnız değildir”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.

Kadıköy’de 24 Ocak’ta “Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi” çağrısıyla yapılması planlanan basın açıklamasına gitmek üzere sokaktan toplanarak gözaltına alınan 13 kişiden 11’i “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

‘HUKUK AYAKLAR ALTINA ALINDI’

SES Şişli Şube Eş Başkanı Ferdane Çakır Doğan’ın okuduğu açıklamada, “Savaşa karşı barış demeye devam edeceğiz” mesajı verildi. Doğan, siyasi iktidarın, savaş üzerinden yaratılan şovenizm dalgasıyla barış, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve adalet isteyen tüm toplum kesimlerinin sesini boğarak, muhalefeti susturmak istediğini ifade etti. Savaşa itiraz edenlerin hukuksuzca gözaltına alınıp tutuklandığını söyleyen Doğan, “Artık hukuk o kadar açık ayaklar altına alınıyor ki 2911’e yani Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na atfen insanlar tutuklanıyor ülkemizde. Biz sağlık emekçileri olarak buradan bir kere daha sesleniyoruz, savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

‘SAVAŞ, HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR’

2911 sayılı yasada herkesin, önceden izin almaksızın, bu silahsız ve saldırısız olarak kanunların suç saymadığı belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğunu vurgulayan Doğan, “Hangi demokraside insanca yaşam ilkelerini savunurken insanlar gözaltına alınır, tutuklanır” diye sordu. Fiili, meşru ve hukuki mücadelelerini yükseltmeye devam edeceklerini belirten Doğan, “Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur. Her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir. Bunu dile getiren hekim dostlarımız, arkadaşlarımız gözaltına alındı. Yıllarca emek verdiği hastanede kaba kuvvet kullanarak dışarıya çıkartıldılar. Biz sağlık emekçilerinden tüm bu haksızlıklara sessiz kalınmamız isteniyorsa kusura bakmasınlar bizler sessizlerin sesi olmaya devam edeceğiz. Biz sağlık emekçileri yıllardır yaşamı ve özgürlüğü merkezinde tutan bir anlayışla mücadele etmekteyiz. Her gün egemenlerin giderek artan baskısına maruz kalsak da vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uyar Çelik işçilerinin direniş çadırı çalındı

SONRAKİ HABER

Kocaelili işçiler: Ücretlerimizin çoğu vergiye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa