06 Şubat 2018 12:26
Son Güncellenme Tarihi: 08 Şubat 2018 13:23

İzmir’de lisede kazan dairesi patladı: 1 ölü 4 yaralı

İzmir Gaziemir’de bir lisede doğal gaz patlaması yaşandı. Patlamada duran kalbi yeniden çalıştırılan kursiyer Öznur G. hastanede hayatını kaybetti.

Paylaş

İzmir'in Gaziemir ilçesindeki Abdulhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin kazan dairesindeki doğal gaz kazanı, büyük bir gürültüyle patladı, bitişikteki Halk Eğitim Merkezi'nin duvarı çöktü. Halk Eğitim Merkezi'ndeki 5 kişi yaralanırken, duvarın altında kalan kursiyer Öznur G.'nin (45) duran kalbi, 112 Acil ekibinin müdahalesiyle yeniden çalıştırıldı.

İzmir'in Gaziemir ilçesindeki Sarnıç Mahallesi'nde Abdulhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde saat 11.33'te okulun bodrum katındaki kazan dairesinde bulunan doğal gaz kazanında basınç yükselmesi sonucu patlama meydana geldi.

Derslerin işlendiği sırada yaşanan patlamayla, okulun bitişiğinde bulunan Halk Eğitim Merkezi'nin duvarı çöktü. Olayda, Halk Eğitim Merkezi'ndeki 5 kişi yaralandı. İhbar üzerine okula itfaiye, sağlık ve polis ekibi sevk edildi. Patlamanın ardından çıkan yangın, büyümeden söndürülürken, öğrenciler, tahliye edildi.

Haberi duyan veliler okula koştu ve çocuklarına ulaşmaya çalıştı.

TEKSTİL KURSİYERİNİN DURAN KALBİ YENİDEN ÇALIŞTIRILDI

Halk Eğitim Merkezi'ndeki odada bulunan 5 kişiden tekstil kursiyeri Öznur G., üzerine devrilen duvarın altında kaldı. Gelen 112 Acil sağlık ekibi, itfaiyenin yardımıyla duvar altından çıkardığı Öznur G.'nin kalbinin durduğunu belirledi. Sağlık ekibinin müdahalesiyle Öznur G.'nin kalbi tekrar çalıştırıldı. Yaşama döndürülen Öznur G., ambulansla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Öznur G.'nin sağlık durumunun ağır olduğu, hayati tehlikesinin sürdüğü bildirildi. Diğer 4 yaralı ise ambulanslarla Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi'ne kaldırılıp tedaviye alındı.

HASTANEDE DURAN KALBİ BU KEZ ÇALIŞTIRILAMADI

Duran kalbi yeniden çalıştırılan Öznur Güzelocak, ağır yaralı kaldırıldığı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kalbi yine durunca tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 

MÜDÜRE GÖRE OKULU TATİL ETMEYE GEREK YOK

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ile Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez, okula üç ay önce doğal gaz bağlandığını belirterek, okul bahçesinde toplanan velileri ve öğrencileri sakinleştirmeye çalıştı. Yahşi, okulun tatil edilmesine gerek olmadığını savundu. (İzmir/DHA)


MMO: KAMUSAL DENETİM KAZALARI ÖNLER

Gaziemir'de bir okulun kazan dairesinde yaşanan patlama ile ilgili açıklama yapan MMO,  kazanın kalorifer kazanının mekanik tesisat emniyet sistemlerindeki hatalı uygulamadan kaynaklandığını belirtti ve kamusal denetimin önemine dikkat çekti.

Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, 6 Şubat Salı günü Gaziemir’de bulunan Abdülhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir kişinin yaşamını yitirdiği dört kişinin de yaralandığı kazan dairesindeki patlama ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Kaza yerinde inceleme yapan odaya bağlı mühendisler sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Açıklamada, insan yoğunluğunun yüksek olduğu hastane, okul vb. kamu kurumlarında risk taşıyan cihazların kullanımında alınması gereken güvenlik tedbirlerinin önemi hatırlatıldı.

'EKSİK SU YA DA AŞIRI ISI'

Patlamanın nedeninin doğalgaz olmadığının belirtildiği açıklamada "kalorifer kazanında eksik su ya da aşırı ısı artışı sonucu, buhar oluşması ve basıncın kontrolsüz artması (kazanın buhara kalkması) olduğu anlaşılmaktadır. İlk incelemede, patlamanın, kalorifer kazanının mekanik tesisat emniyet sistemlerindeki hatalı uygulamadan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Isıtma sisteminin yeni kurulduğu, ancak kazan üzerine monte edilen emniyet sistemlerinin yanlış seçildiği görülmüştür. Kazan devreye alınmadan önce ısıtma sisteminin kontrolü yapılmadığı için bu hata fark edilmemiştir. Bu tür kazaların meydana gelmemesi için, ısıtma sistemlerinin devreye alınmadan önce kontrolünün yapılması ve bir rapora bağlanması gerekmektedir" denildi.

'PERİYODİK KONTROLLER YAPILMALI'

Benzer kazaların bir kez daha yaşanmaması için cihaz kurulum aşamasında kamusal denetim yapılmasının zorunlu kılınması gerektiğinin ifade edildiği açıklama şöyle sürdürüldü:
"Ayrıca, cihazların kullanım süreçlerinde periyodik kontrollerinin yapılması ve bu tür tesislerin ilgili eğitimleri almış ve bu çerçevede belgelendirilmiş kişilerce işletilmesi, tüm bu aşamalarda konunun uzmanlarından ve ilgili meslek odalarından destek alınması gerektiği doğrultusundaki görüşümüzü kamuoyu ile paylaşırız." (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Prof Yaman Akdeniz: Netflix’i engelleyen ilk ülke olabiliriz

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa