14 Ağustos 2012 19:26

Talepleriniz bizim taleplerimiz

Merhaba biz Adıyaman’da bir tekstil fabrikasında çalışan işçi kardeşleriniziz.Evrensel gazetesinde Antep’teki tekstil işçilerinin grev yaptıklarını öğrendik ve her geçen gün bir yeni tekstil fabrikasının greve katılması bizi son derece heyecanlandırdı. Aylık ücretlerin 1000 TL olması, yılda 4 defa asgari ücret tu

Talepleriniz bizim taleplerimiz

Paylaş

Merhaba biz Adıyaman’da bir tekstil fabrikasında çalışan işçi kardeşleriniziz.
Evrensel gazetesinde Antep’teki tekstil işçilerinin grev yaptıklarını öğrendik ve her geçen gün bir yeni tekstil fabrikasının greve katılması bizi son derece heyecanlandırdı. Aylık ücretlerin 1000 TL olması, yılda 4 defa asgari ücret tutarında ikramiye, özellikle hafta sonları mesaisinin 100 TL olması tam da bizim isteklerimiz dedik. Hatta az bile söylemişler dedik.
Bizim burada yani organize sanayide çalışanların çoğu 400 TL maaş alırken çok az kişi de en yüksek ücret 700 TL maaş alıyor. Bu tekstil fabrikasında çok uzun zamandır çalışıyoruz.
Adıyaman’da havalar çok sıcak olmasından dolayı güya bizi düşünerek birkaç hafta saat 05.00’ten 17.00’ye kadar çalıştırdılar. Günlerin çok uzun olması ve oruç tutmamız bizi fazlasıyla yoruyor. Bu sebeple bizi düşünerek 12 saat gece gündüz arası çalıştırdılar. Yalnız bu hafta 08.00-15.00 arası çalışacağız. Kardeşim çok yorulduğu için rapor aldı, açıkçası ben de çok yoruldum ama bize “işler çok yoğun izinler yok” deyip çalıştırıyorlar. İş yerimde arkadaşlarıma Antep’teki grevi anlattım, onlar da benim gibi çok heyecanlandılar.
Bizim buralarda sendikaya üye olan hiçbir fabrika yok. Buralarda çoğunlukla kadın işçiler çalışıyor ancak bir eylemlilik durumunda ben eminim ki en çok kadınlar en ön sıralarda yer alacaklar. Çünkü en çok çalışan ve ezilip hor görülen kadınlar oluyor.
Buralarda da kıvılcımı kadınlar başlatacaklardır. Bizler de buralardaki çalışma koşullarının iyi olmasını istiyoruz. Mesai saatleri dışı çalışmalarda hak ettiğimiz ücreti almak istiyoruz. En önemlisi 1 Mayıs işçi bayramında bayram yaparak işe gitmek istemiyoruz. Antep’teki grevin başarılı olması dileğiyle başarılar diliyoruz.  

*Adıyaman’dan bir grup kadın tekstil işçisi

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kayseri işçilerinin yürekleri yanınızda

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa