Eylem, barış mesajı vermek için yapıldı

Eylem, barış mesajı vermek için yapıldı

PKK tarafından kaçırıldıktan 48 saat sonra serbest bırakılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün yaşadıklarını basınla paylaştı.PKK'nin eylemi siyasi propaganda amaçlı yaptığını ifade eden Aygün, 2 gün boyunca saygılı tavırlarla karşılaştığını belirtti. Bu eylemi yapanların da bu ülkenin çocukları olduğunu

PKK'nin eylemi siyasi propaganda amaçlı yaptığını ifade eden Aygün, 2 gün boyunca saygılı tavırlarla karşılaştığını belirtti. Bu eylemi yapanların da bu ülkenin çocukları olduğunu söyleyen CHP milletvekili, "Bu eylemle Türkiye kamuoyuna barış ve ateşkes mesajı vermek istediklerini söylediler" dedi.

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN DAHA FAZLA ÇABA İSTEDİLER

CHP'nin izlediği politikanın olumlu olduğu ama bütün partilerin daha fazla çaba harcaması gerektiğinin söylendiğini aktaran Aygün, "Dağdaki 18-25 yaş arası grup tümü evlerine geri dönmek istiyor, Kürt sorununun çözümü için bugün yapılamayan birleşmenin tek yol olduğunu söylüyorlar. Ellerinde silahlı olanlar tarafından barış isteğinin dile getirilmesi önemli bir şey" dedi.

Akan kanın durması için özellikle CHP ve Dersim milletvekili olarak kendisinden çaba harcamasının istendiğini söyleyen Aygün, "Yolumuzu kesen grup beni tanıyordu, bana karşı bir zor kullanılmadı. Bunun yanlış olmasını bildirmem üzerine beni bir halk evladı olarak gördüklerini söylediler. Benim direnmeme sebebim arkamdan gelen arabaların, yanımda olan insanların can güvenliğinin tehlikeye atılmaması içindi. Herhangi bir insanın can güvenliği benim 2 gün dağda kalmamdan daha önemlidir. 2 gün dağda kaldım, Dersim dağlarını özlemişim ama kimse dağda kalmasın ve dağa çıkmasın. Normalde Dersim üst düzey yöneticileri ile görüştürüp beni başka taleplerde bulunacaklardı ama kamuoyunda büyük tepki olduğu için daha acele bir şekilde beni bıraktılar" dedi.

'BAĞIMSIZ SİYASET YAPMAMI İSTEDİLER'

"Ankara'ya barış ve siyasi mesaj vermek için bu eylemi yaptıklarını söylediler" diyen Aygün, kendisini dost bir milletvekili olarak gördüklerini belirtti ve kendisinden bağımsız siyaset yaparsa daha mutlu olacaklarını söyledi. Aygün bu isteğe karşı "Silahların gölgesinde kararlar alınamaz" yanıtını verdiğini ifade etti.

SARILIP ÖPEREK UĞURLADILAR

Yoğun tepkiler üzerine eylemin amacına ulaştığını bildirip beni uğurladılar, sarıldılar ve öptüler. 'Burada bulunan kardeşlerini unutma abi' dediler ve ben de kendilerine barış için katkı sağlayacağıma söz verdim" diyen Aygün PKK'lilerin yanındayken Bahoz Erdal'ın bulunduğu bölgeyi aradığını ve "Kılına zarar gelmesin, güvenlik en üst seviyeye çıkarılsın" dediğini aktardı.

Öte yandan Hüseyin Aygün'ün serbest kaldıktan sonra savcıya ifade vermeyi kabul etmediği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Hüseyin Aygün, serbest bırakılmasının ardından Torunoba, karakoluna giderek savcıyla telefonla görüştü. Aygün'ün görüşmede "Ben milletvekiliyim, ifade vermeyeceğim. Gerekli açıklamayı daha sonradan yapacağım" dediği öğrenildi. (DERSİM)

www.evrensel.net