05 Şubat 2018 23:37

'Bazı balinalar her gün yüzlerce parça plastik sindiriyor'

Okyanusların plastik çöplüğüne döndüğünü belirten bilim insanları, mikroplastiklerin balinalar ve köpek balıklarına etkisinin araştırılmasını istedi.

Paylaş

Okyanusların ve denizlerin plastik çöplüğüne döndüğünü belirten bilim insanları, mikroplastiklerin plankton gibi küçük besinlerle beslenen balinalar, köpek balıkları ve vatozların üzerindeki etkilerini araştırma çağrısında bulundu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre uzmanlar, bazı balinaların her gün yüzlerce parça plastik sindirmek zorunda kaldığını belirtiyor. Deniz canlılarının vücutlarında plastik sindirimi nedeniyle çeşitli toksinlerin birikebileceği, plastiklerin sindirim sistemine verdiği zararla yeterli besinin emilmesinin önüne geçebileceği belirtiliyor.

Araştırmacıların dikkat çektiği riskler üzerine bugüne kadar yeterli araştırma yapılmış değil.

Bilim insanları araştırmanın öncelik vermesi gereken yerler olarak da Akdeniz, Bengal Körfezi ve Endonezya - Papua Yeni Gine arasındaki “resif üçgeni” bölgesini işaret etti.

ABD, Avustralya ve İtalya’dan bilim insanlarının araştırmalarına göre beş milimetreden küçük plastiklerin okyanus ve deniz yaşamına büyük zararlar verme ihtimali bulunuyor.

Bugüne kadar dünya çapında 8.3 milyar ton plastik üretildiği tahmin ediliyor. Bu plastiğin 6.3 milyar tonu ise şimdiden atığa dönüşmüş durumda.

Atığa dönüşen plastiklerin yüzde 79’u çöplüklere atılmış veya doğaya karışmış. Atılan plastiklerin yüzde 9’u geri dönüştürülürken yüzde 12’si de yakılıyor.

Günümüzdeki atık sisteminin devam etmesi durumunda 2050’ye kadar plastik atık miktarının iki katına çıkması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

8 bin 200 yıllık ev, günlük 7 pounda kiralığa çıktı

SONRAKİ HABER

Ebubekir Bağdadi'nin yakın akrabası 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa