05 Şubat 2018 23:17

8 bin 200 yıllık ev, günlük 7 pounda kiralığa çıktı

Bulgaristan’da Neolitik dönem ortamını yeniden yaratmak için inşa edilen Neolitik köyde 8 bin 200 yıllık ev kiralığa çıktı.

Paylaş

Büyük şehirlerin gürültüsünden, kirliliğinden ve stresinden kurtulmak isteyenler emekliliğin ipini çeker. Emeklilik gelsin de soluğu güneyde bir sahil kasabasında alalım diye. Bu hayalin gerçekleşmesi bile zorken 8 bin yıl önceye ait bir evde yaşamayı istemek imkansız gibi geliyor.  Ama değil. Zira Bulgaristan’da, Neolitik dönemin ortamını yeniden yaratmak için birkaç yıl önce inşa edilmiş Neolitik köyde 8 bin 200 yıllık ev kiralığa çıktı.

Airbnb’de kiralığa çıkan ve MÖ 6200 yılına ait bir evin yeniden inşası olan binanın bilgileri arasında şunlara yer veriliyor: “Elektrik yok, wi-fi yok. Oldukça özel, bildiğiniz evlerden değil. 8 bin yıllık deneyim! Gerçekten bilinmeyen ve bazen de tuhaf yerleri keşfetmekten hoşlananlar için.”

Arkeofili’nin haberine göre, ilanda, Neolitik evde kalma tecrübesi edinecek insanlar için yaşanacak duygu ve deneyimin, 8 bin yıl öncesine geri dönmek gibi olduğu aktarılıyor. Ayrıca ziyaret etmek için en iyi ayların da nisan, ağustos olduğu ifade ediliyor.

CAM YOK

Bu deneyimi yaşayacak olanlar, kaldıkları süre boyunca Neolitik köy, park ve ortak mutfağa da erişim sağlayabilecek. İlanda ayrıca pencere boşluklarında cam olmadığı, zira MÖ 6200’de camın henüz keşfedilmediği bilgisi yer alıyor.

İLAN SAHİBİNDEN ZİYARETÇİLERE NOT

“Merhaba, benim adım Grigor Daulov. Ben Bulgaristan’daki Chavdar Belediyesinin yöneticilerindenim. 50 yıl önce Belediyemiz topraklarında bir Neolitik köy keşfedildi. Birkaç yıl önce, tarihi bulguları restore ettik ve Neolitik Çağ’ın (MÖ 6200) havasını yeniden yaratan bir Neolitik Köy inşa ettik. Seni ağırlamak ve doğayı tarihi bir bakış açısıyla görmeni çok isteriz. Bulgaristan’daki Chavdar Belediyesine hoş geldiniz.” 

Airbnb’deki kiralık ilanına ulaşmak için tıklayın. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

1HaberVar sitesi 2. kez erişime kapatıldı

SONRAKİ HABER

Yerine kayyum atanan Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Armut: mücadeleden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa